szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Használ ön tűzgyújtó kockát, hogy gyorsabban fellobbanjon a tábortűz lángja? Gondolja át, mert füstjének nagyon magas a koromtartalma, és rendkívül mérgező is: a parányi részecskék mélyen bejutnak az érrendszerbe és a szívbe.

Az eddig ismertnél súlyosabb egészségügyi és éghajlati hatásai lehetnek az otthoni tűzgyújtásnak – legyen szó kerti tábortűzről vagy épp a kandallóról a nappaliban –, ha a népszerű háztartási tűzgyújtó-kockákat használunk hozzá – állapította egy nemzetközi kutatócsoport tanulmányában, amelyet a The Irish Times szemlézett.

A Galway-i Egyetem tanulmányt jegyző kutatói szerint az ilyen eszközöket használók a légszennyezés "rejtett bűnösei", ugyanis ezek a lángok fellobbanását meggyorsító tűzgyújtókockák – amik többnyire kerozin-alapúak, és alkánokat (telített szénhidrogének vagy paraffin) is tartalmaznak – használatával rengeteg korom kerül a levegőbe, konkrétan többet bocsátanak ki, mint az összes elégetett biomassza együttesen. Még úgy is, hogy csak rövid ideig és kis mennyiségben alkalmazzák őket a tűz begyújtásakor.

A kutatás szerzői Dél-Dublinban elemezték a levegőminőséget 2016-ban és az azt követő években, és az ír környezetvédelmi ügynökség (EPA) által ellenőrzött megfigyelőállomások által rögzített adatokat vették figyelembe. Megállapították, hogy 2016-ban Dublinban a korom átlagos koncentrációja a pekingi értékekkel vetekedett. Az újabb, tavaly téli adatok azt mutatták, hogy Pekingben azóta magasabb a szennyezőanyag koncentrációja.

A korom, amit a különböző tüzelőberendezések bocsátanak ki és a szerves aeroszol, amelyet a szilárd biomassza égetése során keletkezik, együttesen erőteljesebb éghajlatmelegítő hatást eredményeznek. Annak ellenére, hogy Írországban általában jó a levegő minősége, a kutatás kimutatta, hogy az ország legtöbb lakott területét érintő "szélsőséges" légszennyezés télen gyakran előfordul, és ilyenkor a szennyező anyagok koncentrációja meghaladja az egészséges szintet.

Prof. Jurgita Ovadnevaite, a projekt egyik vezető kutatója tudósa emlékeztetett, hogy a korom az egyik fő légszennyező anyag, ami "mérgező hatással van a légzőrendszerre, még ha apró is. A korom parányi részecskéi mélyen bejuthatnak az érrendszerbe, és a szívbe is."

(Nyitóképünk illusztráció: AFP / Karl-Josef Hildenbrandt)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!