A polgármester szerint Lázár János beígért 1,5 milliárd forintot Bábolnának a dögkút miatt, de aztán soha többé nem jelentkezett

Az építési minisztérium szerint a település visszautasította az ajánlatot, a polgármester szerint ez „nevetséges és felháborító”.

  • HVG HVG
A polgármester szerint Lázár János beígért 1,5 milliárd forintot Bábolnának a dögkút miatt, de aztán soha többé nem jelentkezett

Bábolnán komoly helyi felháborodást váltott ki, hogy a száj- és körömfájás-járvány idején több mint ötezer marhát szállítottak a város határába (amiről eleve csak a sajtóból értesültek), az ATEV telephelyére, ahol az állati tetemeket elhamvasztották.

A helyiek és a környékbeliek áprilisban testükkel is védték a várost övező utakat, így tiltakozva az ellen, hogy Bábolna „a mezőgazdaság dögtemetője legyen”, amivel sikerült is elkerülni, hogy a Rábapordányban leölt állatokat ide temessék, noha a dögtemető mellett 2 hektár erdőt már tarra vágtak ennek érdekében.

Bábolna külterületén korábban működött egy dögkút, ami az ATEV tulajdonában van. Ez egy korábbi állami vállalat, egy ideje pedig a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány a tulajdonosa, az a közérdekű vagyonkezelő alapítvány, ami annak a mezőhegyesi ménesbirtoknak is a tulajdonosa, aminek Lázár János a kuratóriumi elnöke. A cég nemrég azzal került a hírekbe, hogy az alapítvány a 2023-as év után egymilliárd, a 2024-es év után kétmilliárd forint osztalékot vett ki az ATEV-ből – emlékeztet a Telex.

Április végén a térség képviselője, Czunyiné Bertalan Judit és Nagy István agrárminiszter is megjelent nyugtatni a kedélyeket, de ez visszafelé sült el, a helyiek kifütyülték, majd kinevették a két politikust.

A Telex szerint később Lázár János felhívta a települést 1998 óta vezető Horváth Klára polgármestert, és találkozót kért tőle. A májusban létrejött találkozóról végül semmilyen írásos feljegyzés vagy hanganyag nem született, azonban a felek történetében eleve csak a végkifejlet az eltérő.

Száj- és körömfájás: Késik az állami kárrendezés, fizetésképtelenség felé sodródnak az érintett telepek

Csak a dolgozók béréhez szükséges állami segítséget kapták meg. A leölt állatok, az elmaradt bevételek utáni kárrendezésre, a telep újraindításához szükséges forrásokra még várnak. Bevételük semmi, de kiadásaik vannak.

Lázár ugyanis felajánlott összesen 1,5 milliárd forintot a városnak, először egymilliárdot fejlesztési támogatásként, majd amikor a polgármester közölte, hogy Bábolna többet érdemel, az építési miniszter elkezdte feljebb srófolni a tarifát. Az ATEV nevében felajánlott még 200 millió forint támogatást, ezt pedig megfejelte azzal, hogy az ATEV a városi civil szervezeteknek három éven át évi 100 millió forintot juttatna.

Horváth ugyanakkor azt mondja: a város azóta sem kapott semmit, és bár több levelet is írt Lázárnak, választ nem kapott.

A minisztérium ezzel szemben azt állítja, hogy a polgármester visszautasította az ajánlatot („ajtót mutatott a miniszternek”), amit Horváth határozottan cáfol, szerinte ez felháborító és nevetséges. „Egyetlen fillért sem kapott Bábolna, és nem mondtunk le semmiről” – idézi őt a Telex.

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.