szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Most már sürgős lenne a megállapodás az amerikai pénzügyi válság legalább rövid távú megoldási módozatairól, mert ennek elmaradása esetén heteken belül globális recesszió fenyeget, áll londoni befektetési elemzők pénteki helyzetértékelésében.

A Barclays Capital, a brit Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege – amely felvásárolta a néhány hete összeomlott amerikai Lehman Brothers befektetési bank maradványait – pénteken kiadott elemzésében azt írta: az egy hétnél hosszabb időre hozzáférhető pénzpiaci likviditás mára "kétségbeejtő mértékben elapadt", miután a nagybani hitelfolyósítók ódzkodnak a bankszektortól. A banki nagybani hitelköltségek minden lejáratra "szélsőségesen" magasak; a piaci kondíciók most már "többé-kevésbé hasonlítanak ahhoz, mintha megrohanták volna a bankrendszert", áll a londoni elemzésben.

Ezt alátámasztják a Financial Timesban pénteken idézett piaci vélemények. A londoni gazdasági napilapnak kereskedők azt mondták: a bankok annyira rettegnek egy esetleg fizetésképtelen másik bank finanszírozásától, hogy még magas minőségű fedezet esetén is szinte leállt az egynaposnál hosszabb nagybani hitelpiaci folyósítás. A bankok – még a kamathasznot is feledve – az utóbbi napokban 6 milliárd fontot helyeztek biztonságba a Bank of Englandnél – a brit jegybanknál – alacsony kamatra, ahelyett, hogy ezt a likviditást a bankközi piacon ajánlották volna fel.

A Barclays Capital pénteki elemzése szerint a teljesen hozzáférhetetlenné, vagy megengedhetetlenül drágává váló hitelek miatt azonnalivá vált az adósi nem fizetővé válások globális megugrásának kockázata, mivel az adósok képtelenek kötelezettségeik refinanszírozására. A törlesztési leállások kikezdik a bankok tőkeellátottságát és további kölcsönzési képességét, márpedig a hitelfolyósítások megszűnése gazdasági depresszióval fenyeget.

A Barclays Capital szerint így most már "nagyon gyorssá vált a visszaszámlálás egy drámaian rossz gazdasági végkimenetel felé". A jelenlegi válság ugyanis, ha nem kezelik, nem fizetővé válások és banktőke-eróziók önmagát erősítő örvényévé válik, és heteken belül mély recessziót okoz. A ház londoni szakértőinek előrejelzése szerint bármilyen formát öltsön is a megoldás, a bankrendszer a következő egy-két évben nem tér vissza az "agresszív" kölcsönkihelyezésekhez, ami középtávon "valamelyest lehangoló" növekedési környezetet valószínűsít. Ebben a helyzetben döntő, hogy Kínának és energiahordozó-beszállítóinak a gazdasági növekedése milyen mértékben tudja majd ellensúlyozni a nyugati hitelválság jelentette lassító erőt. A Barclays Capital elemzői szerint a következő évtizedben Kína erőteljes keresletnövekedése lesz a világgazdaság meghatározó ereje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

A világ, amelyet ismerünk, lehanyatlik

Az elmúlt drámai napok után mintha megnyugvóban lenne a világ pénzpiaca, így most e rövid szélcsendben érdemes visszapillantani: miféle válságba keveredett a pénzvilág, s kell-e nekünk ettől tartanunk? Igyekeztünk az egyszerű összefüggéseknél maradni.

MTI Világ

Bush: Amerika súlyos pénzügyi válságban van

George W. Bush arra figyelmeztetett szerdai tévébeszédében, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi válságban van, s kormányzati cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az amerikai gazdaságra.

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.

MTI Gazdaság

Német pénzügyminiszter: a világ már nem lesz olyan, mint volt

A globális bankválság mély nyomokat fog hagyni és gyökeresen át fogja alakítani a világ pénzügyi rendszerét a német pénzügyminiszter szerint. Peer Steinbrück úgy véli, hogy a világ már nem lesz olyan, mint amilyen a válság előtt volt, az Egyesült Államok elveszíti a világ pénzügyi rendszerének szuperhatalmaként élvezett státuszát - közölte csütörtökön a miniszter a német parlament előtti kormányzati értékelésében.