Clinton elfogadná alelnökjelöltjének Obamát

3 perc

2008.03.05. 13:24

Az előválasztási győzelmektől új erőre kapott Hillary Rodham Clinton szerdán célzott arra, hogy szívesen alkotna elnök-alelnökjelölt párost Barack Obamával, ha ő lehetne az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje.

Párost alkotnának?
© AP
Obama eközben igyekezett bagatellizálni vereségét, hangsúlyozva, hogy az államok által delegált küldöttek számát tekintve még mindig vezet. Clinton diadalmaskodott kedden a texasi, ohiói és a Rhode Island-i előválasztásokon, megtörve ezzel a korábban 11 államban zsinórban nyerő Obama lendületét, aki most csak kis népességű Vermontban kerekedett felül.

A Demokrata Párt mindkét elnökjelölt-aspiránsa azt bizonygatta szerdán: neki van a legnagyobb esélye arra, hogy szembeszálljon John McCain arizonai szenátorral, aki az említett négy államban aratott újabb győzelmeivel végleg megszerezte a Republikánus Párt elnökjelöltségét. 

Clintont a CBS televízió egyik kora reggeli műsorában faggatták arról, hogy elképzelhetőnek tart-e egy tandemet Obamával. "Lehet, hogy a dolgok ebbe az irányba haladnak, de természetesen előbb azt kell eldöntenünk, hogy ki fogja vezetni a tandemet. Úgy vélem, az ohiói emberek nagyon világosan kinyilvánították, hogy az élen nekem kell haladni" - mondta Clinton.

A műsorban ugyancsak megszólaltatott Obama, aki kedden még abban reménykedett, hogy kiüti Clintont a versenyből, arról győzködte a nézőket, hogy ismét győzni fog szívós ellenfelével szemben. Clinton elismerte, hogy szoros küzdelmet vívnak és úgy vélte, nemzetbiztonsági, gazdasági tapasztalatai határozhatják meg párharcuk kimenetelét. 

Bejött a negatív kampány

Hillary Clintonnak a texasi és ohiói előválasztási forduló eredménye alapján bejött a riválisa, Barack Obama elleni negatív kampány - állapította meg a szerdai Los Angeles Times. Az előző napi előválasztások négy államából háromban - a népes Texasban és Ohióban, továbbá Rhode Islandben - Clinton szerezte meg a győzelmet.

Az újság szerint a volt first lady megtanulta, hogy a jelszavak háborújában miként állítsa szembe "tapasztalatát" Obama "változásával". Hillary új hangja dühösebb, támadásai élesebbek és negatívabbak, mint korábban; egy ízben azt üzente vetélytársának, hogy szégyellje magát egy szerinte méltatlan kampányüzenet miatt.

Clinton tv-reklámja szerint a tapasztalatlan Obamára nem lehetne számítani, ha elnökként egy világválság miatt az éjszaka közepén felkeltenék, hogy döntést hozzon. Clinton sorozatosan támadta Obamát egy korábbi támogatója miatt, aki ellen éppen  eljárás folyik korrupció miatt. Az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás (NAFTA) kapcsán Obamát kétkulacsos politikusnak nevezte: azt lovagolta meg, hogy Obama a NAFTA módosítását szorgalmazza, miközben egy tanácsadója állítólag "megsúgta" a kanadai kormánynak, hogy ez csak kampányüzenet. Az újság szerint Clinton az új, kemény hangnemmel részben visszahódította eredeti szavazóbázisát: Ohióban nyert a nők, a fehér férfiak és az alacsony jövedelműek körében, Texasban a nők, a fehérek és a spanyol ajkúak nagyobb hányada őt támogatta.

A vezető szerdai amerikai lapok megállapították: Clinton texasi és ohiói győzelme után hosszú küzdelem várható a demokrata jelöltaspiránsok között. A két szenátor a választók kegyeinek megnyerése mellett még intenzívebben fog harcolni azért, hogy meggyőzze a szuperdelegátusokat.

A The Wall Street Journal rámutatott: Obama kedden is jobban teljesített a képzettebb, a tehetősebb, a liberálisabb és a fiatal szavazók körében, és megőrizte előnyét a feketék között. Clinton viszont sikeresen használta ki Obama egyik sebezhető pontját, amely a majdani republikánus jelölttel, a vietnami veterán John McCainnel szemben esetleg végzetes lehet: a nemzetbiztonsági tapasztalat hiányát. Ezt bizonyítja, hogy Ohióban a megkérdezettek 57 százaléka szerint a volt first ladyből jobb főparancsnok válna Obamánál.

Obama a keddi négy forduló után megtartotta előnyét az eddig összegyűjtött delegátusok számát illetően, tehát ő maradt az éllovas. A demokraták szívesen jelölnek olyan politikust elnöknek, aki a semmiből ér fel a csúcsra, márpedig az egykori egyértelmű favorit Clinton mögül startolt Obama ilyen.

A The Washington Post kiszámolta: sem Clintonnak, sem Obamának nincs esélye arra, hogy az előválasztási szezon végéig megszerezze a jelöltséghez szükséges számú 2025 küldöttet. Az eddig 1281 delegátust begyűjtött Clinton ezt a hátralevő fordulókban 60 százalékos eredménnyel sem tudná elérni, eddig 46 százalékos a teljesítménye. Obamának, aki 1397 delegátust, az elkötelezett küldöttek 52 százalékát tudhatja maga mögött, szintén kevés lenne az áttöréshez a 60 százalékos eredmény.