Tengert szeretne látni a nyáron? Erre számítson, ha elmerészkedne az Adriáig

7 perc

2020.06.12. 05:00

Szokatlanul szűkre szabott az idei nyaralásnál a lehetséges külföldi célpontok listája, és egy sor kérdés vetődik fel, amire korábban gondolni sem kellett. Mindenhol nagyon várják a turistákat, az alábbiakban Szlovéniától Albániáig az Adria menti országokban vesszük sorba az árakat és a remények szerint lecsengőben lévő járvány kockázatait.

Három hónap feszültség és bizonytalanság után épp akkor oldják fel a járványügyi kényszerintézkedéseket Európában, amikor elkezdődik a nyár. Ebben nem feltétlenül a járványhelyzet játssza a döntő szerepet: sok ország számára létkérdés, hogy hamar helyreállítsa turisztikai szektorát. Gabriel Feldmayer közgazdász kimutatása szerint az egyes uniós országok gazdasági kitettsége semmilyen relációban nincs azzal, hogyan teljesítettek a vírussal szemben. Az Európai Bizottság Görögországnak jósolja a legnagyobb GDP-visszaesést, holott kivédte a járványt.

Európa-szerte várják megváltóként a turistákat, de a szabályokat még nehéz követni

A gazdasági és társadalmi nyomás alatt az európai országok nekiláttak a határaik megnyitásának, az idegenforgalom beindításának, de a turistákat az óvatosság és az egységes módszer hiányát mutató intézkedések káosza még visszatarthatja. A világútlevél bevezetése és a nyugat-európai országok vízumkényszerének eltörlése előtt kellett legutóbb ilyen buzgalommal tanulmányozniuk a külföldre készülő magyar nyaralóknak, hová, merre és miként juthatnak el, s milyen szabályoknak kell megfelelniük, hogy ne fordítsák őket vissza valamelyik határról.

Hogy a turizmusból élő országoknak ne legyen „kampó”, az érintett kormányok elkezdték sajátos határnyitásaikat.

Portugáliába a schengeni övezetből be lehet repülni, de a spanyolok nem gurulhatnak át a közúton. Albániába pedig repülni nem lehet, de minden szárazföldi határátkelő nyitva van. A szlovének ezen a héten nyitottak, a horvátok viszont megválogatják, mely nemzetek mehetnek hozzájuk akadálytalanul. A magyarok számára szabaddá tették a belépést, ami érthető, hiszen 2018-as adatok szerint a 16 millió Horvátországban nyaraló külföldi közül bő egymillió volt a magyar állampolgár.

Talán ez az "esetszám" győzte meg a kormányt, hogy Müller Cecília útján kezdetben azt üzenje: aki Horvátországban nyaral, annak utána két hét hatósági karanténba kell vonulnia. Arra hivatkoztak, hogy déli szomszédunk nem érvényesít semmilyen korlátozást az olasz polgárok előtt, akik kiemelt veszélyt hordoznak. A legfrissebb nemzeti konzultációban viszont kérdésnek álcázva ott egy másik magyarázat: a hazai turizmust támogatnák a mielőbbi talpraállás érdekében. Végül az adminisztratív elrettentést elengedte a kormány, ahhoz túl könnyű volt megkerülni azt Szlovénia irányában.

Akár megy valaki, akár nem, ezt a virtuális sétát Dubrovnikban csak ajánlani tudjuk:

A nyaralni vágyók számára marad a politikai aspektus nélkül is számtalan váratlan dilemma: be lehet-e jutni az adott országba, és garantáltan haza is engednek? Milyen a tengerparti országok egészségügyi ellátása? Milyen hangulat uralkodik a plázson a lezárások hónapjai után? Mekkora lesz a zsúfoltság? Betartják az észszerű szabályokat? És egyáltalán: marad-e szabadság az előírások tengerében? A verseny beindult az országok között, hogy a turistákat minden kérdésben megnyugtassák.