Forrongó Belarusz
Százezrek követelik Európa utolsó diktátorának távozását és új elnökválasztások kiírását azt követően, hogy Aljakszandr Lukasenka a gyanú szerint elcsalt választáson győzött. A belarusz ellenzék a rendszerváltáskor sem tapasztalt tömegeket vitt az utcára. A békés demonstrációkat rendre karhatalmi erővel verték szét, a rohamrendőrök több ezer aktivistát letartóztattak. Kövesse velünk a legújabb fejleményeket!
Soha nem akart politikus lenni, mégis ő lett a 26 éve hatalmon lévő Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő eddigi legkomolyabb kihívója. A 37 éves Szvjatlana Cihanouszkaja egyszer azt mondta, elsősorban azért vállalta el, hogy az ellenzék közös elnökjelöltjeként induljon, mert ki akarja szabadítani a börtönből a politikai okokból letartóztatott férjét, Szjarhej Cihanouszki vloggert.
Férje ilyen videókat gyártott a Youtube-csatornájára május 29-i letartóztatásáig:
A törékeny tanárnő néhány hét alatt mégis olyan karizmatikus vezetővé vált, aki még úgy is egységben tudja tartani a múlt vasárnapi elnökválasztás elcsalt eredménye miatt tüntető ellenzéket, hogy Lukasenka zsarolása elől kénytelen volt Litvániába menekülni.
Cihanouszkaja: Kész vagyok irányítani az országot
Moszkva szükség esetén szavatolja Fehéroroszország biztonságát - jelentette ki a fehérorosz elnök szombaton azután, hogy telefonon egyeztetett orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal.
A Fehéroroszország déli részén, Mikasevicsiben született Cihanouszkaja életében meghatározó fordulatot jelentett az 1986-os csernobili atomkatasztrófa. Mivel szülővárosa a Skandinávia felé haladó radioaktív felhő útvonalán volt, a családja átmenetileg elköltözött a településről. A leendő ellenzéki vezető pedig egyike volt annak a több ezer gyermeknek, akiket az 1990-es évek elején átmenetileg külföldre költöztettek, hogy elhalványítsák bennük a súlyos baleset okozta trauma emlékeit.