Nulla alatti olajár? A koronavírus elintézte

4 perc

2020.04.21. 09:00

Soha nem látott keresletcsökkenést okozott az olajiparban a járvány és a piacokért folyó harc, ami alapjaiban rázza meg az ágazatot. Kérdés, segít-e bármilyen termeléskorlátozás.

Negatív kamatokról már hallott a világ, de nulla alatti olajárról csak a napokban. Egyes elemzők mostanában már eljátszadoztak ennek a lehetőségével is, nem alaptalanul, mert ez most bekövetkezett, jelezve, hogy a koronavírus-járvány példa nélküli válságot okozott az úgynevezett olajkorszak jó egy évszázados történetében.

Egészen pontosan az történt, hogy tegnap a túltermelés befogadására alkalmas olajtározók szűkössége miatt az amerikai WTI nyersolaj éppen lejáró májusi kontraktusának jegyzése negatívba fordult, volt időszak, amikor mínusz 3,7 dollárt "ért" egy hordó. Az elemzők azért árnyalták a dolgot, hogy a

lejárathoz közeli kontraktusról és viszonylag kis tételekről van csak szó, ezért az esemény "nem rázza meg" az olajpiacot, az ármozgást "technikai jellegűnek" és alkalminak lehet értékelni.

Az olaj iránti kereslet drámai zuhanás hétszer akkora lesz, mint az eddigi legnagyobb negyedéves hanyatlás, ami a 2008-as pénzügyi válságot követte, ez tükröződik az árakban. Az egész világgazdaságot nézve, annak hibernálása minden bizonnyal a második világháború óta nem látott globális recessziót idézi elő.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli, Oroszország vezette csoport (ők együtt az OPEC+) megpróbálja enyhíteni az őket ért csapást, a múlt héten jelentős, napi tízmillió hordós termeléskorlátozásban állapodott meg. De csak májustól, aztán már júliustól decemberig kétmillió, 2021 januárjától további kétmillió hordóval csökken a korlátozás. Az OPEC+ a többi termelőtől további napi ötmillió hordónyi visszafogást vár el.