Orbán „mindenkit meggyógyít”, de van kórház, ahol már a bergamói drámát emlegetik

A miniszterelnök szerint koronavírusos fertőzöttek százezreit is el tudja látni az egészségügy, de információink szerint nagyobb kórházak sem kaptak engedélyt, hogy naponta ötvennél több kollégájukat szűrjék. Miközben a kormány szóháborút folytat, az ellátóhelyek kettős teher alatt nyögnek.

  • Gáti Júlia, Gergely Márton Gáti Júlia, Gergely Márton
Orbán „mindenkit meggyógyít”, de van kórház, ahol már a bergamói drámát emlegetik

Halálra ijedt sofőrként egyszerre nyomja a gázt és a féket a kormány, elkerülhetetlenné téve a jármű kisodródását. Így ítélik meg a koronavírus okozta járvány második hullámának állami kezelését az egészségügyben dolgozó szakemberek és felső vezetők. Papíron egyelőre nincs járványügyi vészhelyzet, holott a fertőzés terjedését rögzítő számok regionális összevetésben is kiugróak. A helyzet besorolásának azért van jelentősége, mert a megemelt készültségi szint elrendeléséig érvényben van az „újraindítjuk az egészségügyet” címen futó minisztériumi parancs, vagyis tavasszal elmaradt műtéteket kell pótolniuk a kórházaknak.

A járványhelyzet romlásának leginkább szembetűnő jele, hogy Müller Cecília visszatért. A hétvége óta az operatív törzs újra naponta tájékoztat, és igyekszik elmaszatolni, mennyire telítődtek már az elsődleges ellátóhelyként kijelölt járványkórházak.

Itt a második hullám, visszatért az operatív törzs

A mai nappal 675-re nőtt a koronavírus-járvány miatt elhunytak száma, újra tájékoztattak Müller Cecíliáék.

A gyógyító intézményeken kettős a nyomás. A jelenleg érvényben lévő működési rendjük az, hogy normál rendben lássák el a nem covidos betegeket, és dolgozzák le a tervezhető beavatkozásokban összejött lemaradásukat. Finanszírozásukban is visszaállt a teljesítményhez kötött elszámolás, miután a vészhelyzet idejére felfüggesztették azt, és helyette átalányösszeget kaptak. Vagyis most abban érdekeltek a kórházak és az orvosok is, hogy minél több nem fertőző beteget lássanak el. A kockázat miatt amúgy is érdemes kerülniük a koronavírusosokat.

Mivel azonban egyre több család szerez rossz tapasztalatokat, az illetékesek elkezdtek bűvészkedni a számokkal, hogy bizonyítsák: a mindennapokban megélt problémák valójában csak kitakarják a rózsás összképet. Lássuk a matematikát!

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.