Már a mentőkocsi-vezetők is tesztelnek, de így sem tudnak minden igényt kiszolgálni

3 perc

2020.09.24. 11:10

A járvány mostani szintjét még uralni tudja a rendszer - állítja a HVG egyik mentést ismerő forrása. A problémát az jelenti, hogy a nem koronavírusos betegekre már most is túl kevés orvos jut és ha megugrik az esetszám, a helyzet tovább romolhat.

„Bedugjuk a csövet, megvárjuk, amíg kimegy a vírus, aztán kihúzzuk a csövet” – mintha ezt a képet sugallná a Covid-betegeknél alkalmazott terápiáról a kormány, amikor a járványügyi védekezés legfontosabb kérdésének a beszerzett lélegeztetőgépek számát állítja be. Egy mentős szerint ez azonban súlyos félreértés. A legtöbb válságos állapotú fertőzöttnél az orvos az intubálás (a cső ledugása) ellen dönt, már csak kegyeleti okokból is. A gépi lélegeztetésből ugyanis idős, gyenge szervezetek számára gyakorlatilag nincs visszaút. Az ilyen drasztikus beavatkozásra csak akkor szánják rá magukat az orvosok, ha reális esélye van annak, hogy 72 órán belül a csövet újra ki lehet húzni.

200 ezer fertőzött? A mostani 15 ezerrel is alig bír lépést tartani az egészségügyi rendszer

Noha egyes, a miniszterelnök által is említett becslések szerint akár egyidejűleg 200 ezer koronavírus-fertőzöttel is számolhatunk, az már most minden ponton látszik, hogy az egészségügyi kapacitás mennyire véges. A hozzánk eljutott történetek alapján a járványügy helyenként elég nagy csúszásban van, a tesztek késnek, és arról sincs szó már régen, hogy rendőrök az összes karanténost ellenőrizgetik.

A legnagyobb gond forrásunk szerint jelenleg az, hogy a társadalom nem veszi komolyan a járványt, holott – ha kis számban is, de – képes megölni olyan 40–50 éves felnőtteket is, akiken a fertőzésnek elvileg enyhe influenzaként kéne átfutnia. Majd ha minden családban lesz súlyosabb lefolyású megbetegedés, talán majd akkor óvatosabban viselkednek az emberek. Addig azonban a mentősök készülnek a rohamra. Aki 24 órás műszakra van beosztva, az reggel 7-től este 10-ig járja a címeket, hogy mintát vegyen a tüneteket mutatók otthonában. A közép-magyarországi, a fővárost magában foglaló régióban bő egy tucat esetkocsi járja végig az embereket, egy műszakban 20-25 címen vesznek mintát. Nem nehéz kiszámolni, hogy napi háromszáz szűréssel el is érik a képességeik határát.

Fogytán a vésztartalék: több kórházban már most nincs elég védőeszköz

Köszönhetően a lazuló fegyelemnek és az ellentmondásos kormányzati iránymutatásoknak, a koronavírusos megbetegedések száma már e hét végére meghaladhatja a tavaszit. Közben az Emmi közlése ellenére ismét a védőeszközök hiányára panaszkodnak számos egészségügyi intézményben.