Gyökeres váltásra készül a túlélés érdekében a Neckermann új tulajdonosa
A Central-csoport milliárdos haszonra tett szert azon, hogy mentőangyalként befektetett az utazási irodába.
Korlátozó intézkedések ide vagy oda, a merészebb nászutasok elrepülnek a Maldív-szigetekre vagy Dubaiba, vállalva a hazatérés utáni karantént. Az Emirates légitársaság járatain egy koronateszt ingyenes, az említett üdülőhelyek biztonságosak, de ha mégis baj lenne, az egészségügyi ellátás magas színvonalú – magyarázza Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke, miért választják pár százan a járvány kellős közepén is ezeket az egzotikus utakat. A legtöbb irodánál viszont legfeljebb az idei előszezonra lehet foglalni.
Az egyik legnagyobb magyarországi cég, a Neckermann – mostani nevén Nur Travel – sem fogad már a téli szezonra újabb megrendeléseket. Ha a víruskrízis szelídül, január végétől árulják a májustól induló utazásokat, ám egészen más üzleti struktúrában, mint ahogyan azt eddig tették.
"Kivéreztünk" - sok utazási irodának esélye nincs a túlélésre
Lényegében mára minden állami támogatás elapadt és a turisták is alig-alig jönnek a járvány miatt. A szakmában dolgozók most megkongatták a vészharangot: ha az állam nem nyúl a hónuk alá, tömegestől mennek csődbe.
„Remélem, a Nur Travel a nyertese lesz ennek a helyzetnek, s a koronavírus csak kikényszeríti azokat a változtatásokat, amelyeket az utazási irodáknak már korábban meg kellett volna tennünk. A széles vidéki hálózatra és személyes kiszolgálásra alapozott utaztatás elavult, nélkülözi az innovációt, az egyediséget, s egyre kevésbé versenyképes” – szögezte le a HVG-nek az egykori magyar Neckermann-vállalatok új háttértulajdonosa és gazdasági vezetője, Galgóczy Ferenc.
Gyökeresen szakítani készül az eddigiekkel: 2021-től nagyrészt az ügyfelek online vagy telefonos kiszolgálására állnak át, felszámolják az országos üzlethálózatot, s csak annyit hagynak meg belőle, amennyi az elkerülhetetlen személyes kapcsolatokhoz, például a készpénzfizetéshez szükséges. A megmaradó irodákat pedig megpróbálják bérleményből saját tulajdonúvá alakítani. Galgóczy számol azzal, hogy az élő kontaktusok visszaszorítása miatt veszítenek ügyfeleket, de mivel szükségszerűnek tartja, hogy előbb-utóbb a konkurencia is hasonló útra lépjen, abban bízik, hogy az elpártolás csak átmeneti lesz.