Hol, hányszor, mivel? Globális és régiós oltástérkép egyetlen infografikán

A járványban a hírözönből nehezen hámozható ki, hol tart a világ a vakcinázással. A pillanatnyi helyzetkép látható alábbi ábránkon.

  • HVG HVG
Hol, hányszor, mivel? Globális és régiós oltástérkép egyetlen infografikán

A kormányzati kommunikáció szokásos torzítása miatt nehéz volt megítélni, hogy oltásfronton nemzetközi összehasonlításban valójában miként teljesít Magyarország. Mostanra kirajzolódott a kép: Magyarország nem áll rosszul az európai rangsorban – legalábbis a beadott oltások számát tekintve.

Az EU-átlagot meghaladó magyar eredményt a kínai Sinopharm vakcinájának használata okozza, melynek hatásosságában egyelőre csak reménykedni lehet, hisz tudományos evidenciák alig-alig állnak rendelkezésre.

Az oltásban élen járó országok egymástól jelentősen eltérő stratégiát választottak. Van, ahol az első oltásokat adják gőzerővel, míg máshol inkább a kétszeres oltottságra koncentrálnak, Chile pedig egy másik kínai vakcinának, a Sinovacnak köszönhetően ugrott hirtelen az élbolyba.

Az alábbi infografikán mutatjuk a lakosság átoltottságának arányát globálisan és több kiválasztott országban, a piacon lévő vakcinák felhasználási arányát néhány országban, az országokba beérkezett vakcinák felhasználásának ütemét és az utolsó 10 napban beoltottak számát és arányát a lakossághoz képest.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.