Csizmadia Ervin: A politika nem csak kormány-ellenzék dimenzióban létezik
A világnézetek között sokkal mélyrehatóbb a vita, mint az a napi csatározásokból kitűnik, írja szerzőnk, aki ennek az állításnak számos dimenzióját mutatja be alábbi elemzésében. Vélemény.
Talán nem túlságosan elmés megállapítani, hogy a politikának vannak rétegei. A mindennapos politikaszemlélet ellentmondani látszik ennek, hiszen – tegyük a kezünket a szívünkre – még némi politikai ismeret birtokában is úgy látjuk, hogy a politika bizony egyetlen dimenzióban zajlik. Nevezzük ezt kormány-ellenzék dimenziónak.
Szinte minden inger, ami ér minket azt a tételt látszik alátámasztani, hogy a politika csakis és kizárólag arról szól, hogy mi történik a kormányon és az ellenzékben lévők között.
Egy ilyen percepció persze érthető, hiszen ahhoz, hogy a politikát fogyaszthatóvá tegyük, hogy abban magunkat el tudjuk helyezni, kell egy viszonylag egyszerű kód. Ha ez a kód megvan – vélhetjük nem is alaptalanul –, a munka nehezét elvégeztük, el tudjuk dönteni, hogy kormánypártiak avagy ellenzékiek vagyunk, s mi más adhatna nagyobb politikai boldogságot, mint ennek a kérdésnek a biztos eldöntése.
Ha azonban a dolgokat nem csupán egy viszonylag egyszerű metszetben szeretnénk látni, akkor azonban ez a koordinátarendszer kevéssé segít. Ha például arra vagyunk kíváncsiak (s a cím jelezte, hogy erre vagyunk kíváncsiak), hogy a politikának milyen rétegei vannak, azaz egészen más érdekel bennünket, mint a kormánypártiság, avagy ellenzékiség, akkor másfelől kell a politikához közelítenünk.
Ezt is tesszük. Két kérdésünk lesz. Az első, hogy milyen rétegei vannak a politikának, ha a szereplők felől nézzük. A második, hogy az elmúlt évtizedekben láthatunk-e valamilyen nagyobb változást a szereplők egymáshoz való viszonyában.