Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Meg sem állunk a miniszterelnökségig – súgta oda Márki-Zay Péternek egy barátja a 2018. február 25-ei mámoros éjszakán, amikor Hódmezővásárhely megválasztott polgármesterét ünnepelték hívei. A horizont másfél évvel később, 2019 októberében is meghaladta a város határait, amikor Márki-Zay újraválasztására koccintottak a Vuk sörözőben.
„Most kezdődött el 2022, felszabadulnak a városok, felszabadulnak a falvak, felszabadítjuk az országot” – mondta akkor a politikus.
A vásárhelyi Kossuth térről nem hangzott el az üzenet Budapestig, ahol ugyanezen az estén Karácsony Gergely ünnepelte főpolgármesterré választását és szőtt talán hasonló, 2022-ig tekintő terveket.

Karácsony múlt heti kapitulációja azért is volt meglepő, mert az elmúlt években profi csapatot épített maga köré, egy pr-céget szerződtetett üzeneteinek célba juttatására, és csak a Facebookon futó kampányára elköltött 106 millió forintot.
Márki-Zay Péter hiába látott el már politikai pályája kezdetén a miniszterelnöki posztig, mögötte nem épült ki ilyen hátország. Körülveszik viszont aktivisták, akik feltétel nélkül bíznak benne, építik a hálózatát, hátukon viszik a kampányát. Támaszkodhat ezenkívül egy szellemi holdudvarra, amely több formában is kísérletezett szervezeti alakot ölteni, de csak részleges sikerekig jutott.