Beszélő viszonyban vannak, de acsarkodnak is a világhatalmak vezetői
Együttműködést, versenyt és konfliktust vegyít a Kínával és Oroszországgal kialakítandó viszonyban Joe Biden amerikai elnök, mert az USA a hegemóniáját kikezdeni igyekvő s talán ezért összefogni is hajlandó két riválisával néz szembe.
Az újságírók már éppen készültek elhagyni a múlt héten Alaszka legnagyobb városában, Anchorage-ben azt a konferenciatermet, ahol az USA és Kína magas rangú képviselői ültek szemben egymással (ld. a nyitóképet/AFP), hogy a sajtónyilvános nyilatkozatok után megkezdődjön az érdemi tárgyalás, amikor Jang Csie-cse intett, hogy várjanak egy pillanatot. A Kínai Kommunista Párt (KKP) politikai bizottságának tagja – volt külügyminiszter és washingtoni nagykövet – az ujjával hadonászva kikérte magának, hogy amerikai tárgyalópartnerei lekezelően beszélnek velük.
Azt akarta, hogy ez is része legyen a tudósításoknak, amikben már amúgy is szerepelhetett, hogy a két fél képviselői alaposan beolvastak egymásnak. Vagyis csalódott, aki azt hitte, hogy Mike Pompeo előző amerikai külügyminiszter és a kínai külpolitikát a KKP részéről felügyelő Jang tavaly nyári, Hawaiin tartott megbeszélésének éles hangneme után visszatér a higgadtság, ha a Fehér Házban már nem a republikánus Donald Trump, hanem a demokrata Joe Biden lakik.