Az Aegon is valamelyik havernál landolhat, a kérdés csak az, mikor és hogyan
Megakadályozta a kormány az Aegon biztosító eladását. Minimum gyanús, hogy tette ezt egy olyan szabály alapján, amelyet egy nappal a tranzakció bejelentése előtt hozott.
„Világossá tettük, hogy negyed évszázados magyarországi működés után nem tartjuk magunkat külföldi befektetőnek. A régió vezető biztosítójaként minden érintett országban partnerségre és konszenzusra törekszünk a köz- és a magénszféra szereplőivel egyaránt. Hosszú távon gondolkodunk a magyar piacban is, ezért valamennyi minisztériummal és hatósággal folytatjuk a tárgyalásainkat” – szögezte le a HVG-nek Wolfgang Haas, a Vienna Insurance Group (VIG) szóvivője. Tette ezt az után, hogy Pintér Sándor belügyminiszter megvétózta, hogy a VIG megvásárolja a magyar Aegon biztosítót, ami uniós szinten is példátlan, hiszen egy holland vállalat adná el a leányát egy osztráknak.
„A kormány megint tett egy olyan lépést, amiről azt hittük, nem történhet meg”
– fejezte ki döbbenetét egy uniós pénzügyi szakember. A holland Aegon ugyanakkor visszafogott, optimista nyilatkozatot tett a HVG-nek: bíznak a tárgyalások sikerében, és egyelőre semmilyen más forgatókönyvben nem gondolkodnak a magyar leányuk jövőjét illetően – jelentette ki Dick Schiethart szóvivő.
Úgy tudni, a tervezett tranzakció budapesti vétója után a színfalak mögött azért több is történt.
Orbán Viktor Ausztriából is, Hollandiából is, egészen magas politikai szintről kapott telefont,
hogy adjon zöld utat a két nagy európai biztosító transzparens üzletének. Ám a magyar kormányfő nem tágít attól, hogy a magyar piacon hangsúlyos szerepet játszó társaság „nemzeti” kézbe kerüljön. Biztosítói körökben suttogják is egy ideje, hogy kiébe: természetesen az utóbbi időben ebben az üzletágban is intenzíven terjeszkedő Mészáros Lőrincébe.