Izrael és Irán árnyékháborút folytat, de nem akar nyílt konfliktust
Jelentős műveleti képességre tett szert az izraeli titkosszolgálat Iránban. A beszervezéseket segíti az elnyomó rendszerrel szembeni növekvő elégedetlenség.
James Bond vagy Jason Bourne stílusában iráni titkosügynökök harcolnak szuperhős amerikai ellenfeleikkel szemben a Gando című iráni kémsorozatban. Az idén vetített második évad kezdőepizódjában a fikció keveredett a valósággal, hiszen életre kelt Ruhollah Zam iráni ellenzéki aktivista, akit a való életben 2019-ben csaltak Bagdadba, a Forradalmi Gárda elrabolta, majd zárt tárgyaláson kémkedés vádjával halálra ítélték, és tavaly decemberben ki is végezték. A második évad az elsőhöz hasonlóan botrányt kavart, a keményvonalasok és a film rajongói a teheráni kormányt hibáztatták, amiért a múlt hónapban idő előtt véget ért a sorozat, miközben Dzsavad Zarif külügyminiszter szerint a Gando „az elejétől a végéig” hamis. Az alkotás (melynek címe az Iránban is honos mocsári krokodilt jelenti) ugyanis a külügyminisztériumot is hibáztatta Irán gyengeségéért a külföldi kémszolgálatokkal szemben.
Irán szerint Izrael a felelős a natanzi urándúsítóban bekövetkezett üzemzavarért
Üzemzavar volt a natanzi atomipari létesítménynél, Irán terrorcselekményről beszél, bár nem nevezte meg, kikre gondol. Az izraeli közszolgálati rádió azonban úgy értesült, hogy a Moszad követett el kibertámadást.
A sorozat azért is időszerű, mert az utóbbi években
a hírszerzők harcterévé vált Irán.
Támadások sorozata jelezte, hogy az izraeli titkosszolgálat és az iráni biztonsági szervek között vérre menő árnyékháború folyik. Csak az utóbbi kilenc hónapban több komoly merénylet és támadás is történt.