Brenner Koloman: Miért Jakab Péter? Mert a vidék nélkül nincs kormányváltás
Jakab Péter Jobbik-elnök nem az elitből jön, és nem is elitet akar építeni, hanem az egyszerű magyar emberek életét jobbá tenni, írja szerzőnk, az Országgyűlés jobbikos alelnöke az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek mellett érvelő Kortesbeszéd-sorozat újabb megszólalójaként.
Öt politikus közül választhatják ki az előválasztáson szavazó polgárok, ki legyen az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje. A voksolás első fordulóját szeptember 18. és 26. között rendezik meg. A HVG felajánlotta az öt politikus jelölőszervezeteinek, hogy érveljenek saját emberük mellett. Kortesbeszéd című sorozatunk minden írását itt olvashatják.
A néppárti Jobbik képviselőjeként szeretném leszögezni, hogy a többi, a jól működő polgári demokráciáért küzdő ellenzéki párttal kötött megállapodást eddig is és ezután is maximálisan be fogjuk tartani. Bárki nyerje a miniszterelnök-jelölti versenyt, őt mindenben támogatni fogjuk. Mindezek mellett természetesen azt szeretnénk, hogy a győztes választások után Jakab Péter vezesse a nemzeti egységkormányunkat.
A Jobbik eddig is, ezután is a haza és a magyar emberek érdekeit akarja képviselni, beleértve ebbe minden nehéz és kiszolgáltatott helyzetben lévő nemzettársunkat a határon innen és túl.
Miniszterelnök-jelölti vállalásában Jakab Péter egyértelművé tette, hogy az egyik legfontosabb feladat az autokratikus Orbán-rendszer leváltása, az Orbán-kormány által kiüresített demokratikus intézmények újraélesztése. Az elmúlt 32 évet kell meghaladnunk! Jómagam felelős értelmiségiként éppen azért lettem politikus, mert elborzasztott, hogy a kommunista egypártrendszerhez hasonló tendenciákat láttam az egypárti túlhatalmat kiépítő Fideszben.
Jakab Péter programjának legfontosabb eleme, hogy végre teljesítsük be a 89-es rendszerváltás ígéretét, teremtsünk jólétet minden becsületesen dolgozó magyarnak, függetlenül attól, hogy az országnak mely pontján él, illetve ne hagyjunk senkit az út szélén, és mindenki részesüljön támogatásban, aki rászorul. Sajnos Magyarországon nagyon sokan vannak nehéz helyzetben; több mint kétmillió honfitársunk él az EU szegénységi küszöbe alatt. Szinte minden jóléti mutatóban hátul kullogunk, legyen az az egészségügyhöz való hozzáférés, oktatás, munkalehetőség. Mindeközben vezetjük a listát a korrupcióban és sajnos a lakosságarányos Covid-halálozásban is.
Betarthatatlan ígéretekkel indul az ellenzék előválasztási kampánya
Egy tekintetben biztosan előnybe kerültek az ellenzéki szavazók az előválasztással: ők legalább maguk választhatják ki, kit küldenek csatába.
Jakab Péter közelről ismeri az emberek problémáit, a napi megélhetési gondokat, és azért állt politikusnak, mert ezeken akar változtatni.
Igazi népi politikus, nem az elitből jön, és nem is elitet akar építeni, hanem az egyszerű magyar emberek életét jobbá tenni. A vidéki Magyarország különösen magára lett hagyva az elmúlt évtizedben, a magyar föld nagy része a Fidesz által lehetővé tett birtokkoncentráción keresztül nagybirtokos oligarchák kezébe került, a vidéki emberek ezzel súlyos kiszolgáltatottjaivá váltak a helyi kiskirálycsaládoknak, amelyek ma ugyanolyan arrogánsan sanyargatják a vidéki embereket, mint Ludas Matyi idején Döbrögi, vagy a nem is olyan régmúltban az MSZMP-s párttitkárok.
A mai fideszes hatalom teljesen elszakadt az emberektől, képviselői magánrepülőgépen röpködnek, jachtokon rendeznek orgiákat, és egyetlen céljuk a hatalom megtartása azért, hogy tovább gazdagodhassanak. Márpedig a választási rendszer sajátosságai miatt nincs kormányváltás anélkül, hogy a vidéki választókörzetekben sok helyen – a helyben jól beágyazott és népszerű jobbikos jelöltekkel – le tudjuk győzni a Fidesz helytartóit, s ebben Jakab Péter integratív politikai figurája tudja a leginkább egyesíteni a nemzetünket, vidéket és várost.
Csak az ilyen miniszterelnök tud hitelesen fellépni a mindent elárasztó korrupció ellen, és elszámoltatni azokat a tolvajokat, akik széthordták a közvagyont. Valószínűleg a választók is úgy gondolják, hogy hitelesebben tud rendet tenni ezen a területen egy közbizalmat élvező egyszerű polgár, mint ha egy milliárdos számoltatná el a többi milliárdost. Jakab Péter nem budapesti optikából nézi a hazát, és főleg nem helikopterről vagy védett autókonvojból.
Finomkodás és keménykedés: miért nem olyan nálunk egy előválasztási vita, mint Amerikában?
A magyar ellenzék túl van az első miniszterelnök-jelölti vitán, viszont nem kell vájtfülűnek lenni, hogy rájöjjünk: nem ez alapján derül ki, hogy az egymást gondosan kímélő jelöltek közül ki a legalkalmasabb kihívója Orbán Viktornak. Az Egyesült Államokban vérre menő csatát vívnak a pártok előválasztásain, a hazai ellenzék ezt nem teheti, mert gúzsba köti az összefogás, amely nélkül viszont esélye sem lenne a választási győzelemre.
Oktatáspolitikusként különösen fontosnak tartom, hogy
Jakab Péternek mint tanárembernek szívügye az oktatás, hogy minden fiatal egyenlő eséllyel jusson minőségi oktatáshoz, hogy boldogulásukat szorgalmuk és tehetségük, ne pedig a születésük helye vagy a családi hátterük határozza meg.
Ugyanilyen fontos számára, hogy a magyar emberek tisztességes feltételek mellett dolgozhassanak, nem pedig kiszolgáltatott rabszolgaként. A Jobbik már a béruniós kezdeményezése kapcsán megfogalmazta, hogy a magyar fiatalok és a magyar képzett munkaerő exodusát csak minőségi oktatással és tisztességes bérekkel lehet megállítani.
Jakab ugyanígy célként fogalmazta meg, hogy a megbízható, egész országra kiterjedő egészségügyi ellátás ne a gazdagok kiváltsága legyen, hanem alapjog minden honfitársunknak. Ez különösen nyilvánvaló a mai drámai magyar egészségügyi helyzetben. Vidéki emberként Jakab nagy hangsúlyt helyez a mai gátlástalan környezetrombolás megállítására, a természeti értékek és a helyi közösségek védelmére.
Az európai népi politikusok kiváló elődeit kívánja követni, és mint azt az Ursula von der Leyennel történt többszöri levélváltásban megfogalmazta, Magyarország jövőjét Európában, az Európai Unió hasznos és együttműködő tagjaként képzeli el – és nem páriaként, ahogy ma élünk.
Jakab egyértelművé tette, hogy Magyarország ezer éve Európát választotta, és a jövőben is ebben a kulturális és gazdasági közösségben látja harmonikus fejlődésének biztosítékát.
Szerzőnk az Országgyűlés alelnöke, a Jobbik parlamenti képviselője