A koronavírus lehet a következő kórokozó, amit teljesen kiirt az emberiség?
A himlő kivételével a történelem során egyetlen járvány kórokozója sem tűnt el, és kevés pandémia ért véget hirtelen, inkább a lassú elmúlása a jellemző.
Mikor és hogyan ér véget a koronavírus-járvány? – szakértők matematikai modellekkel, az adatokat mesterséges intelligenciával elemezve igyekeznek válaszolni a világot ma leginkább foglalkoztató kérdésre. A koronavírus 2002–2003-ban támadt először, majd 2012-ben visszatért, de egyik esetben sem alakult ki világjárvány, a halálos áldozatok száma korábban ezer alatt maradt. 2019-ben viszont a világot sokkolta, hogy pandémiához vezetett, és immáron a negyedik hullámnál tart.
A történészek a kérdésre a múltban keresik a választ. Felidézik, hogy az emberiség egyik legfélelmetesebb kórsága, a pestis becslések szerint két évezred alatt legalább 200 millió áldozatot követelt, és a kisebb helyi járványok mellett rendszeresen visszatért, tizedelve a világ lakosságát. Az első nagyobb hullám i. sz. 541-ben indult útjára, majd 800 évvel később újra tombolt. A középkori pestisjárvány 1331-ben Kínában ütötte fel a fejét, és kiirtotta a lakosság felét, Európába érve 1346 és 1353 között a népesség legalább harmadát pusztította el.