FAZ: Ellentétes a lengyel és magyar hozzáállás a háborúhoz

A Frankfurter Allgemeine budapesti és varsói tudósítói szerint „diplomáciai betegségről" volt szó, amikor a két ország elnöke a járványra hivatkozva nem találkozott személyesen.

  • hvg360 hvg360
FAZ: Ellentétes a lengyel és magyar hozzáállás a háborúhoz

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

A két kormány korábban annyira jó viszonyban volt egymással, hogy szinte atyafiként tekintettek egymásra, vagy ahogy a közmondás tartja: akár még lovat lopni is elmentek volna együtt. Csakhogy a háború ebbe is beleszólt – írja közös cikkében a vezető német konzervatív lap budapesti és varsói tudósítója, Gerhard Gauck és Stephan Löwenstein.

Igaz, Oroszország ügyében soha nem esett egybe Budapest és Varsó álláspontja, mert a lengyelek határozottan Moszkva törekvéseinek megfékezését szorgalmazták, Orbán viszont a baráti megközelítéssel próbálkozott.

Egészen az invázió megindulásáig azonban nem származott semmi gond az eltérő megközelítésből, mert a kérdés sokadrangúnak számított. Ám ez egy csapásra megváltozott.