Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A neves amerikai lapban megjelent elemzés szerint mostanában több választási eredmény is ráerősített a félelmekre, hogy Oroszország támogatja az illiberális tömböt, mert viszályt igyekszik szítani az EU-ban és a NATO-ban. A szerző, Tim Gosling, aki szabadúszóként Prágából követi a térség fejleményeit, az autoriter magyar miniszterelnök nagy győzelmén kívül idesorolja azt is, hogy Marine Le Pen milyen jól szerepelt az első fordulóban, habár a szélsőjobbos politikus a végén kikapott. De a tendencia az, hogy a jobboldali populizmus továbbra is fenyegeti a demokráciát.
Azzal együtt, hogy az orosz invázió alkalmat nyújtott, hogy a fő áramlat pártjai visszatámadjanak, és így lehet, hogy az egész elitellenes program visszakényszerül a kiinduló mezőre.