Parászka Boróka: Amikor Magyarország Romániára számít
Novák Katalin köztársasági elnök májusban Erdélyben még kisebbségvédő indulattal szólalt meg, mostani bukaresti látogatásán már panaszosra vette a hangot, az energiaválságban számítunk Romániára, mondta. Román kollégája figyelmeztette: az együttműködésnek és a jószomszédi szolidaritásnak ára van. Például az, hogy ki hol áll az orosz-ukrán konfliktusban. Vélemény.
Húzd meg-ereszd meg játék folyik Romániában – ez derült ki az orosz-ukrán háború utóbbi hónapjaiban, amikor a magyar kormány és állam képviselői menetrendszerűen jöttek tárgyalni. Ki húzni, ki ereszteni. Novák Katalin másodszor tárgyalt most Romániában. Első útja még májusban Erdélybe vezetett – akkor még magánlátogatásra érkezett. Néhány héttel később Szijjártó Péter Bogdan Aurescu külügyminiszterrel egyeztetett. Nagyon barátságos hangnemet ütöttek meg, de mindenki feszülten azt figyelte, mit hoz majd a tusványosi Orbán-beszéd. A balsejtelmek beigazolódtak. A magyar miniszterelnök pont akkora botrányt keltett a fajkeveredésről szóló szózatával a vegyesházasságok földjén, mint amilyenre számítani lehetett.
Szijjártó egyeztetése jól jelezte: Magyarország tart az energiaválságtól, a Romániával ápolt jó kapcsolat a válságkezelés B tervét jelenti az ország számára. Erre halad ugyanis a Déli Áramlat útvonala, ez is alternatívát jelenthet Magyarország számára.
Tusványosi kérdőjelek: Náci beszéd-e Orbáné? Mire gyúrunk 2030-ig?
A „kevert fajú" Európa elleni fellépés volt a legerősebb kifejezés az idei, amúgy meglepően unalmas és demotiváló tusnádfürdői Orbán-beszédből. Lett is visszhangja, pedig a most "náci beszédnek" minősített gondolatok sem újak a miniszterelnöktől, időről-időre előveszi és leporolja azokat, igaz, ennyire egyértelműen még nem fogalmazott.
Novák a tavasz végén, nyár elején – rögtön kinevezése után – nem jutott el a román hivatalosságokig és Bukarestig. Magánlátogatáson járt Erdélyben és Kelemen Hunorral tárgyalt. Az RMDSZ elnöke ebben a helyzetben inkább a magyar kormány szövetségeseként szólalt meg, mint a román kormány koalíciós tagjaként. És valószínűleg ez is volt a cél: államelnöki, magyar szövetségi szinten megerősíteni a lojalitást, együttműködést - függetlenül attól, hogy mit szólnak ehhez a románok.
Július végén azonban jól látszott: hiába az orosz-ukrán háború miatti fegyelmezett és nyitott, együttműködéskész hozzáállás a román diplomácia részéről, hiába a sok évnyi konfliktus utáni barátkozás, vannak olyan témák, ügyek, amelyekben sem a román kormány, sem a román ellenzék nem enged.