Munkanélküliség: Orbán borzasztó látomásán még az ellenfelei is csodálkoznak
Sok ember kerülhet utcára a következő hónapokban, de 12 százalékos munkanélküliséget, amitől a kormányfő tart, még a politikai ellenfelei sem tartanak valószínűnek. Természetesen Gyurcsány Ferenc neve is előkerült a vitában.
Tizenkét százalékos munkanélküliséggel riogatta hallgatóságát nemrég Berlinben Orbán Viktor, akinek a szavait utóbb úgy értelmezte Gulyás Gergely, hogy a kormányfő valójában a Gyurcsány Ferenc vezette kormányzat idején megtapasztalt munkanélküliséggel példálózott, utalás szintjén.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter magyarázata azonban több sebből vérzik. Egyrészt éves szinten a Gyurcsány-korszakban nem volt ilyen magas a munkanélküliség, a 2008-as válságot követően ért 10 százalék fölé (de nem érte el a 12-őt), azt megelőzően 7–8 százalék között ingadozott éves szinten. Sőt, tulajdonképpen a kilencvenes évek közepe óta nem mértek ilyen magas munkanélküliséget Magyarországon. Másrészt a miniszterelnök egy szóval sem említette elődje nevét a berlini pódiumon, ellenben arról beszélt az orosz–ukrán háborúval összefüggésben, hogy a szankciók eredményeként egy recessziós időszak előtt állunk, amikor elérheti a 12 százalékot a munkanélküliség.
Terv nélkül, üres kasszával rohan a válságba a kormány, dominóként dőlhetnek a cégek
A fizetések szeptemberben, tíz év óta először, nem tudtak lépést tartani az árak emelkedésével, az energiaköltségekre ezermilliárd forintok hiányoznak a gazdaságból. Uniós pénzek híján üres az államkassza, a kormánynak pedig nincs átfogó terve a válságkezelésre.