Ha árat emel, ha nem, bedőlhet nagyon sok étterem és az élelmiszeripari cég
Az élelmiszeripari és vendéglátós vállalkozások elmentek a falig: ha a folyamatosan növekvő költségeiket teljesen áthárítanák a vevőikre, eltűnne a kereslet. Újabb áremelések nélkül azonban tömeges csődök jöhetnek.
Amihez a koronavírus sem volt elég erős, azt megtették az energiaárak: jelen állás szerint végleg térdre kényszeríthetnek számos vendéglátóipari vállalkozást. Egy több mint 50 munkavállalót foglalkoztató vidéki cukrászdától például az áramszolgáltató már most, előre követeli a 2023. januári számla kifizetését, amelynek összege a hússzorosa a korábban megszokott 600–800 ezer forintnak. Inkább ki se nyitnak 2023 elején.
Kiszolgáltatottságukat jelzi, hogy a hely tulajdonosa nem meri vállalni a nevét, mert attól fél, a szolgáltató tovább nehezítené a sorsát. Olyan esetről is hallani, amikor a vállalkozó inkább csődbe vinné a bejáratott cégét, hogy egy újonnan alapított vállalata most olcsóbban köthessen szerződést a szolgáltatóval, mint ahogyan a régi az ősz elején tudott.
A cukrásziparban jellemzően az ötszörösére, a pékségekben a tízszeresére nőttek az energiaköltségek, hacsak nem voltak olyan ügyesek, mint az egyik vidéki pizzéria, amely két évre előre, fix áron kötött áramszerződést. Súlyosbítja a helyzetet, hogy közben az alapanyagok ára is megduplázódott.
Árat emelni azonban aligha tudnak: