Szaddam Husszein bukása óta Irak többnyire szabad, de működésképtelen állam
A diktátorától két évtizede megszabadított Irak hiába lett parlamentáris rendszer, az állam nem tudja ellátni feladatait, minden harmadik fiatal munkanélküli, a korrupció óriási.
A HVG tudósítói is megtapasztalhatták 2003 augusztusában, milyen irányt vehet Irak sorsa, miután az USA néhány hónappal korábban lerohanta és elfoglalta az arab országot. A március 20-ai invázió utáni békés átmenetben bízva Jordániából autóztunk Bagdad felé, de a fővárostól nem messze, Ramádi és Fallúdzsa között valahol az autópályán leszorították a járművünket, és három fegyveres kirabolt minket. A nem túl jelentős kárnál jóval nagyobb volt az ijedség, majd Bagdadban és Moszultól Kerbaláig az ország több pontján sokkal inkább az általános félelem volt érezhető, semmint a rózsás jövő.
A HVG 2003-as iraki tudósítása:
Rendszer nélküli váltás
Szaddám Huszein két fiának megölése után a megbuktatott iraki rezsim gerillái egyre véresebb támadásokat hajtanak végre amerikai katonák ellen. Elszabadult a bűnözés, a HVG helyszínen járt tudósítói anarchia közeli állapotokat tapasztaltak. Az elnyomás alól felszabadult síiták nem kérnek az amerikai uralomból, az önigazgató kurdok viszont biztonságuk zálogaként tekintenek a külföldi erőkre.
Két évtizeddel később Fallúdzsa egykori futballstadionja „a mártírok temetőjévé” vált, szinte minden talpalatnyi helyet sírkő borít, mióta 2004-ben megásták az első hantot. Aligha van olyan iraki, aki nincs érintve a megannyi áldozat és szenvedés által. Közel 300 ezer iraki vesztette életét, kétharmaduk civil, és ki tudja, hány százezren szereztek maradandó sérülést, nem is beszélve a lelki törésekről. Az összkép rendkívül vegyes, és sokakban adódik a kérdés, vajon megérte-e, hogy megdöntötték Szaddám Huszein kétségkívül rendkívül kegyetlen zsarnokságát. A társadalom mára az egyik legnyitottabb a Közel-Keleten, a média is többé-kevésbé szabad, és többpárti választásokat tartanak.
Irakról és az Öböl-háborúról pedig itt esett szó:
A világ legjobban dokumentált háborúja zajlik, de sokszor nem szabad hinnünk a szemünknek
Az okostelefonok világában Ukrajna a negyvenmillió potenciális haditudósító országa. A médiát elözönlő információáradat a hírszerzés mellett dezinformációra és propagandaterjesztésre is lehetőséget ad.