Így lehetünk a leghatékonyabbak – 5. rész: Mitől működik a kreativitás?
Hogyan enyhítsünk a túlterheltségen a mindennapi stressz szorításában? Miért nem jó, ha egyszerre sok mindent igyekszünk fejben tartani? Hogyan akadályozhatjuk meg a kiégést? Miként segíti a kreativitást a rendszerezettség? David Allen, az elismert vezetési tanácsadó és coach új, inspiráló gondolatokat és gyakorlatokat tartalmazó könyvéből még alaposabban megismerhetjük a módszertan alapelveinek hátterét és filozófiáját – azt, hogyan szerezhetjük vissza az irányítást a mindennapjaink felett. A Bármire készen című könyvet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.
A kreativitás akkor mutatkozik meg, amikor van számára hely
Az univerzum irtózik a vákuumtól, az elektromos áram pedig nem jut át elzáródott szakaszon. Amikor a mentális térben túl sok a zavaró tényező, a kezeletlen megállapodás és az elvarratlan szál, az áramlás megakad. Tisztítsuk meg a csöveket, hogy vonzzuk és elő[1]segítsük az új, hatékony gondolkodást, amely így szinte magától történik.
Ez minden?
Évek óta hangsúlyozom, milyen értékes, ha semmit sem tartunk a fejünkben. Közben mindig is kíváncsi voltam, miért van az, hogy gyakran még a leglelkesebb ügyfeleknek és a szemináriumok legodaadóbb résztvevőinek sem könnyű ezt a szokást kialakítaniuk. Emberek tízezrei értették meg, és értettek egyet velem elméletileg agyunk rövid távú memóriájának természetével kapcsolatban – hogy a benne lévő hely korlátozott, hogy irodaként szörnyű, és hogy a benne tárolt dolgokat óhatatlanul túl- vagy alulhasznosítjuk. Miért állunk tehát ennyire ellen a gondolatnak, hogy ezt az elvet teljes mértékben alkalmazzuk?