Feleslegesen riogatja a félretenni képes és kamatérzékeny magyarokat az állam

5 perc

2023.07.17. 10:00

2024.06.07. 07:16

A lakosság biztatás nélkül is jelentősen növelte állampapír-befektetéseit – elsősorban az inflációkövető, magas kamatozású papírok révén – a lekötött betétek rovására.

Nyitott kapukat dönget a magyar kormány, amikor látványosan az állampapírok vásárlása felé tereli többféle intézkedésével a lakosságot. Május végén egy szerdai estén a Magyar Közlönyből derült ki, hogy négyféle megoldást is bevetnek. A leginkább húsba vágó intézkedés szerint július elsejétől a bankbetétek, a vállalati kötvények, a befektetési jegyek és egyes életbiztosítások kamatára az eddigi 15 százalékos személyi jövedelemadó (szja) mellett 13 százalékos szociális hozzájárulási adót (szocho) is kell fizetni, míg az állampapírok adómentesek maradnak. Így a magyar állam az átmenetileg elszállt áram- és gázárak okozta energiacsapda után a magas kamatok okozta kamatcsapdából szabadulna ki azzal, hogy az állampapírok felé tereli a hazai megtakarításokat.

A nyilvánosan megfogalmazott gazdaságstratégiai célok közé tartozik még, hogy megőrizzék a lakossági jövedelem reálértékét; hogy az államadósságon belül a külföldiek részaránya ne növekedjen; hogy gyarapodjanak a lakosság pénzügyi ismeretei; valamint hogy csökkenjenek az államadósság finanszírozási költségei. A kormány az üzleti állampapír-intézkedésektől legalább 1800 milliárd forintnyi pluszkeresletet remél, míg a lakosságinál arra számít, hogy a látra szóló betétek legalább 10 százaléka megmozdul, ami mintegy 800 milliárd forint.

„Az a legjobb, ha belföldi kézben van az államadósság, hiszen a kamatot a saját állampolgárainknak fizetjük. Ez beleforog a gazdaságba, nem tűnik el Magyarországról” – fogalmazott egy interjúban Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy hiába módosult sok szabály az állampapíroknál, a visszaváltási feltételeken nem szabad változtatni, mert az „fontos bizalmi kérdés, a lakosságnak kell a likviditási lehetőség, azért van sokféle állampapír, mert sokféle élethelyzet lehet”.

Most fizetteti ki velünk a kormány, hogy tavaly megválasztottuk

Éveken át pörgette erőltetetten a gazdaságot a kormány, majd a kampányban kiosztott kétezer milliárd forint ingyen pénzt, most pedig nem csak visszaszedi ezt, hanem ahogy csak lehet, próbál újabb bevételekhez jutni, hogy a növekedést valahogyan fenntartsa. Az elmúlt több mint egy év már a megszorításról szólt, és nincs jele annak, hogy egyhamar jobb lenne.