A szankciókat itt-ott kijátssza Oroszország, de ezzel csak fékezni tudja gazdasága gyengülését
Orosz kereskedelmi célpontok is az ukrán támadások célkeresztjébe kerülnek, ami a nyugati szankciókkal együtt jelentős károkat okoz a hadiiparnak és a gazdaságnak.
Új front nyílik az orosz–ukrán háborúban, és most Kijev a kezdeményező. Az ukrán hadsereg vízi drónjai és a Nyugatról kapott manőverező robotrepülők az utóbbi napokban komoly pusztítást végeztek a fekete-tengeri orosz célpontok körében. Megrongáltak több olyan hidat, amelyek összekötik az orosz kézen lévő területeket és a 2014-ben Ukrajnától elcsatolt Krímet, s támadások értek több orosz tengerészeti támaszpontot, illetve hajót.
Ezek közül a legfontosabbak a Novorosszijszk és a közelben lévő hajók elleni akciók: a Krímtől keletre fekvő, az utóbbi években gyorsan fejlesztett kikötő döntő fontosságú. Oda telepítették a Krímből a fekete-tengeri orosz flotta egy részét – egyebek mellett a múlt héten drónnal súlyosan megrongált Olenyegorszkij gornyjak nevű partraszállító hajót –, és ez a kikötő egyben Oroszország legjelentősebb külkereskedelmi kapuja is.
Putyin megint blöffölt, és megint lebukott
Az utóbbi napok eseményei két dologról tanúskodnak. Arról, hogy valószínűleg ismét blöfföltek az orosz vezetők, amikor közölték, miután július közepén felmondták az ukrajnai búza és kukorica exportját lehetővé tévő gabonaegyezményt, és minden olyan hajót ellenségként kezelnek, amely megközelíti az ukrajnai kikötőket. Illetve arról, hogy korántsem olyan hatékony az orosz flotta, mint azt Moszkvában láttatni szeretnék.
Onnan – a termékeny mezőgazdasági földek közvetlen közeléből – szállítják el az orosz gabonaexport jelentős részét, és Novorosszijszkból távozik a tankerekkel szállított orosz kőolaj közel fele is. A drón- és légitámadások után Moszkva átmenetileg leállította a kereskedelmi hajóforgalmat a térségben – az egyik drón mozgásképtelenné tette a Szig nevű olajszállítót is –, és ha folytatódnak az ukrán akciók, akkor azt igencsak megérzi majd az orosz gazdaság.
És valószínűleg lesz folytatás: miután az oroszok felmondták azt a nemzetközi megállapodást, melynek értelmében Ukrajna több mint 33 millió tonna terményt exportálhatott, Kijevben bejelentették, Ukrajna hat oroszországi kikötőt – Anapát, Novorosszijszkot, Gelendzsiket, Tuapszét, Szocsit, valamint Tamant – háborús övezetnek minősített.
Az orosz olaj ledobta a nyugati ársapkát, Moszkva pluszban még át is vert mindenkit
Oroszország július közepétől fogva már rendszeresen a G7-EU-Ausztrália trió által kimért árküszöb fölött kínálja az olaját Indiának, egyből nyolchavi csúcsra is törtek a bevételek. Közben, mint kiderült, már rögtön a tavalyi bevezetése óta ki is játszották az ársapkát, és ehhez mit sem sejtő nyugati cégek egész sora asszisztált.