Nagyon sok olyan kérdés volt az elmúlt években, amiből Magyarországon úgy lett politikai hitvita, hogy azt egy ide tévedő külföldi talán nem is értené, miért téma egyáltalán. Szabad-e örülni, ha nyer a válogatott? Beszélhet-e csúnyán egy középiskolás? Szétmehet-e egy magát kereszténynek valló énekes házassága? A lista nemrég egy egészen váratlan elemmel bővült, amin hatalmasakat lehetett vitatkozni:
van-e elég turista Magyarországon?
A vita még júliusban indult el, amikor a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Flesch Tamás az Indexnek azt nyilatkozta, hogy a balatoni forgalom akár 30-40 százalékkal is visszaesik 2022-höz képest. Erre jött Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke, aki szerint csak minimális, 2 százalék körüli a visszaesés, majd az MTÜ kiadott egy számot arról, hogy többen utaztak a Balatonra, mint az eggyel korábbi hétvégén – más kérdés, hogy azért, mert az egynapos látogatók száma nőtt meg úgy, hogy az az előtti hétvégén esett az eső.
Közben Gulyás Gergely is álhírezett egyet a kormányinfón, aztán augusztus végén jött Laposa Bence, a Balatoni Kör elnöke, és az InfoRádiónak már arról beszélt, hogy egy hecckampány zajlik a magyar média bizonyos részének „kifejezetten ellenséges” hozzáállása, pedig komoly gazdasági károkat okoz, ezért akár jogilag is lépni lehetne. És ha nem lett volna elég a Balaton, még arról is megindult az üzengetés, hogy ki hazudik a budapesti atlétikai világbajnokság turistaforgalmáról.
Mindezzel egy komoly baj akadt: hogy az egész akkor történt, amikor még végleges számokat nem ismerhettünk a turizmusról.