Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
A Szuezi-csatorna 1869-es megnyitásáig a Vörös-tengeren inkább csak kávét, fűszereket és rabszolgákat szállítottak. A vízi út átadása azonban alapvetően változtatta meg a világkereskedelmet: manapság értékben számítva a tengeri áruforgalom tizede, az Európa és Ázsia közötti kereskedelem 40 százaléka, a tartályhajókkal történő olajszállítások 10 százaléka halad át rajta. A jemeni huti lázadók azonban a Hamász és Izrael háborújának október 7-ei kezdete óta egyre bátrabb katonai akciókat hajtanak végre a Bab el-Mandeb szorosnál, ahol az Arábiai-félsziget délnyugati csücske és Afrika találkozik. Innen tovább észak felé a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán át vezet a hajózási útvonal a Földközi-tengerre, keleti irányban pedig az Indiai-óceán felé.
Elemzők nem hittek a szemüknek, amikor a hutik saját videót készítettek arról, ahogy egy helikopterük leszáll egy hajóra, a fegyveresek pedig megszállják és túszul ejtik a vízi járművet.
A hutik a palesztinok iránti szolidaritásra hivatkozva eddig több mint száz rakéta- és dróntámadást, túszejtési kísérletet és sikeres akciót, illetve egyéb katonai műveletet hajtottak végre legalább 35 ország kárára. A nyilatkozataik alapján csak azokat a hajókat célozzák, amelyek Izraelbe tartanak vagy izraeli érdekeltségűek, de számtalan olyan tankert és egyéb teherhajót ért már támadás, amelyeknek – tulajdonjogi, kereskedelmi vagy üzemeltetési szempontból – semmiféle közük sincs a zsidó államhoz.