A félmillió üres magyarországi lakás nyomában

15 perc

2024.01.05. 04:30

A népszámlálás szerint félmillió üres lakás van az országban, ebből 160 ezer Budapesten. Elkezdtem utánajárni, hogyan lehet egy pesti kerület fele vagy egy jó helyen lévő település harmada üres, és egyre mélyebbre húzott a rejtély. A falu, ahol minden harmadik ház "nem lakott", de a helyiek egyről sem tudnak. Csodálkozó jegyzők, polgármesterek, és a KSH beismerése: az "üres lakás" sort nem csak a konkrét válaszok alapján töltögették ki a kérdőíveken. De legalább kiderült, hogy a médiában végigfutott adat valójában nem is annyi.

„A kegyes fényességes Marcus Aurelius Severus Alexander császár, a legfőbb hadúr és főpap, akit nyolc alkalommal ruháztak fel tribunusi ranggal, háromszoros consul, a haza atyja cím tulajdonosa állíttatta Aquincumtól … mérföldre” – olvasható a pilisszántói páduai Szent Antal-templom tövében álló római kori mérföldkövön. Jó, az olvasható talán túlzás, a felirat erősen le van kopva, ráadásul latinul van. Az írást 1840 körül jegyezte fel először Rómer Flóris régész, az akkor még kevésbé kopott szöveg szerint az oszlopot 230-ban állították, és 12 mérföldre volt Aquincumtól.

Amennyire utána tudtam nézni, ez a kődarab az első közigazgatási feljegyzés a ma Pilisszántónak nevezett településről, az első alkalom, hogy egy állami szerv rögzített egy megállapítást a faluról. Itt éppen azt, hogy milyen messze van Aquincumtól. Én azonban egy friss állami feljegyzés miatt voltam a településen, és sétáltam el a durván 2,5 méter magas, hatvan centi átmérőjű oszlop mellett.

Bábel Vilmos

Ottjártamkor már harmadik hónapja próbáltam kideríteni, valójában hány üres lakás van Magyarországon.

A történet akkor kezdődött, amikor a 2022-es népszámlálás után a KSH feltűnően magas adatokat közölt: eszerint 571 997 lakást nem laknak az országban, ebből 160 723 van csak Budapesten. A legutóbbi, 2011-es népszámlálás adataihoz képest az országos adat százezerrel, 2001-hez képest majdnem kétszázezerrel nőtt. Országosan minden nyolcadik lakás nem lakott, a fővárosban minden ötödik, a VI. kerületben minden második.

Ennek nyomán sorjáztak tavaly ősszel az olyan címek a magyar sajtóban, miszerint "Már 600 ezer lakás áll üresen Magyarországon, ez az oka", "Miért van 600 ezer üres lakás az országban?", "Látványos ábrán nézheted meg, hol van a legtöbb üres lakás Magyarországon", és az albérletárakkal is összekötötték a dolgot: "230 ezer forint egy albérlet Budapesten, miközben több tízezer lakásban nem él senki", "Üres lakások: miért nem adják bérbe a lakatlan ingatlanokat, miközben egekben a bérleti díjak?".

Irreálisnak tűnt, hogy mondjuk a VI. kerületben tényleg minden második lakás nem lakott. Mint ahogy Pilisszántó adatai is érthetetlenül magasak voltak: papíron ez a település a Pest megyei rekorder, a népszámlálás szerint a 1102 lakott lakás mellett 414 nem lakott lakás van, ami a teljes állomány 27,31 százaléka.