Milyen a jó élet? – 1. rész: Reménykedve élni jó

7 perc

2024.01.06. 15:00

Miért fontos elfogadnunk, hogy a kiszolgáltatottság érzése az élet része? Milyen módszerek segíthetnek arra fókuszálni, amit valóban irányítani tudunk? Hogyan ismerjük fel és értékeljük a jót az életünkben? Napjainkban számtalan külső bizonytalanság és állandó változások közepette kell megtaláljuk életünkben az egyensúlyt. Maaret Kallio finn kognitív pszichológus, szexuálterapeuta és mindfulness coach szemléletes példákon és átfogó kutatási eredményeken keresztül világít rá, hogyan lehetünk reziliensek finn módra, árnyalt látásmóddal szemlélve a világot, erőt merítve nemcsak a sikereinkből, de a nehézségekből is, valamint értékelve mindazt, amink van. A HVG Könyvek által kiadott könyvből több részt is bemutatunk itt a hvg360-on.

Maaret Kallio: A reménye ereje
A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

Jóval azelőtt érkezem meg az előadóterembe, hogy sorra kerülnék. A pompás terem üres padsorai egyenletes ütemben telnek, ahogyan emberek százai érkeznek vissza a kávészünetről, hogy meghallgassák az utolsó előadókat. Az első sor szélére ülök, hiszen én majd csak a nap legutolsójaként kerülök sorra. A kivetítőn egy népszerű sztárelőadó előadásának eget rengetően ígéretes címe olvasható.

Az előadás bombasztikus lendülettel indul. Az előadó tele van energiával, látványosan gesztikulálva és örömteli arccal mozog a színpadon. Bár sok dologban igaza van, az előadás során egyre bosszúsabb leszek. Erről nem az előadó személye tehet, hanem az, hogy mely dolgokra ígér gyors megoldást. „Ha rossz napod van, csak nézz tükörbe reggel, hangosítsd fel a zenét és mondd azt meggyőzően közvetlenül a tükörképednek, hogy ez márpedig jó nap lesz! Ez akkor is jó nap lesz!” Az előadó szerint ezzel a módszerrel az egész életünket kicselezhetjük. „Bár néha velem is előfordult, hogy a vállalkozásom az összeomlás szélén állt, vagy a párom épp kórházban feküdt, de egyszerűen eldöntöttem, hogy minden a hozzáálláson múlik. Minden tőled függ. Mindenki a saját szerencséjének a kovácsa!”

Lassan kiver a víz, ahogy halad az előadás és érkeznek a megoldási javaslatok. Az én beszédem ennek a szöges ellentéte lesz. Se nagy szavak, se garantált megoldások, és főként nem ígérek olyat, hogy az élet nehézségeit kicselezhetjük azzal, ha csak a pozitívumokra fókuszálunk, vagy ha megfelelő a hozzáállásunk. „Nekem is sikerült, neked is fog!”

Egy régi mondás szerint reménnyel telve jó élni. A remény nem csupán érzés vagy hozzáállás, hanem mindenekelőtt az élet céljához kötődő cselekedetek összessége. Amikor erős bennünk a remény, sokkal inkább képesek vagyunk tetteinkkel hatni arra, amire lehet, és elfogadni azt, amire nincs ráhatásunk. Megtapasztalhatjuk, milyen az, amikor képesek vagyunk cselekedni és hatást gyakorolni, de azt is, hogyan békélhetünk meg saját tehetetlenségünkkel és rászorultságunkkal.

Így hát amikor végül sorra kerülök, kissé visszafogottan lépek a nagyszámú hallgatóság elé. Mögöttem a vetítővásznon egy saját természetfotóm látható, és mindössze egyetlen szó: Megérkezem.