N. Rózsa Erzsébet: Izrael az USA presztízsét és szavahihetőségét is mélybe rántotta
Iránnak meg kellett mutatnia, hogy egy háborúban nem számíthat Oroszország segítségére, ahogy Izrael sem az öbölbeli arab államokra – mondja N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.
HVG: Az Iránnal való konfrontáció erősítheti-e a gázai háború miatt megrendült viszonyt Izrael és szövetségesei, köztük az USA között?
N. Rózsa Erzsébet: Joe Biden amerikai elnök – aki rendkívül elkötelezett Izrael mellett – most először jutott el odáig, hogy azt mondja: az USA nemcsak nem vesz részt egy Irán elleni megtorlásban, de nem is támogatja a visszacsapást.
És nem csupán arról van szó, hogy az amerikai–izraeli kapcsolatok mélypontra jutottak: Izrael a gázai háborújával nemcsak a maga, hanem az USA presztízsét és szavahihetőségét is a mélybe rántotta az úgynevezett globális délen, és azon túl is. Ez azért nagy probléma, mert az átalakuló világrendben Kína nem lesz képes az USA helyébe lépni.
Nem tudni, ki fogja kialakítani az új világrendet, de az amerikaiak éppen most játsszák el ezt a nagyhatalmi szerepüket.
Nyílt háborúvá fajulhat az Izrael és Irán közötti bosszúhadjárat, lángba borítva a térséget. De ha mérsékletet tanúsítanak is a felek, eddig tiszteletben tartott határokat léptek át, ami borítékolja az újabb veszélyes lépéseket a jövőben.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?