„Mi vagyunk azok, akik fel fogjuk számolni a szegénységet, amit a baloldal hagyott itt maga után” – mondta Orbán Viktor a Fidesz kampánynyitóján. És azt most egy pillanatra hagyjuk is, mennyire jó ötlet 14 év kormányzás után elmúltnyolcévezni – eddig simán bejött a Fidesznek –, nézzük, mit mondanak maguk a számok! Hogy állunk most a szegénység felszámolásával, mit sikerült eddig elérni, és hol nincs eredmény?
Nehezen felejthető pillanat volt, amikor 2018-ban megjelent az Eurostat friss szegénységi mutatója, és az állt benne, hogy egy év alatt kétmillió magyar kijött a szegénységből. Ez természetesen nem lehetett igaz, de megkérdeztük a KSH-t, és ők elmagyarázták, mi történt. Addig azt kérdezték a statisztika összeírásakor, hogy képes lenne-a a háztartás egy nagyobb összegű váratlan kiadást kifizetni, aztán az Eurostat szólt, hogy konkrét számot mondjanak, a szegénységi küszöb értékével (ami akkor 74 ezer forint volt) tegyék fel a kérdést. Ennyit számított az, hogy nem csak megérzésből kellett válaszolni.
Szóval igen, a módszertan nagyon sokat jelent, amikor arról van szó, hogy mekkora a szegénység. De akárhogy is számolunk, gyakorlatilag minden mutató ugyanazt az eredményt adja ki, amit a Tárki 2022-es Társadalmi Riportja így foglalt össze: