Ivan Krasztev: A nemzetek halandók
A bolgár politológus szerint hiába fogalmaz meg idegenellenes szövegeket például Giorgia Meloni, közbe ő maga beszél arról, hogy vendégmunkásokra van szüksége Olaszországnak.
Nem ért egyet azzal Ivan Krasztev bolgár politológus, hogy győzelmi szériát él át a jobboldal a világban, hiszen pont az ellenkezője történt a franciáknál és a briteknél, csak éppen ez utóbbi fejlemények nem ragadják magukkal a tömegeket, és nem indítják be a politikai gondolkodás új iskolákat a baloldalon.
A Die Zeitnak adott interjúban Krasztev annak tulajdonítja főleg a szélsőjobb népszerűségét, hogy az kelti az izgalmat, hiszen átlép bizonyos határokat, amiket a háború után húztak meg, illetve tabukat tör meg. A nacionalizmus például már nem szitokszó. Mint ahogy az sem, hogy az EU nem megoldás az európai gondokra, hanem a probléma maga. A baloldal védekezésre kényszerül. Csak az vezérli, hogy meg kell akadályozni a szélsőség felemelkedését.
Az elemző azt sem fogadja el, hogy a szélsőjobb a fasizmus új változata lenne. Azzal együtt, hogy illiberális és a végén tud demokráciaellenes lenni. A 30-as évekhez képest azonban van három alapvető különbség: a társadalmak akkor viszonylag fiatalok voltak, sok egykori katonával. Utóbbiak megélték a háborút és volt tapasztalatuk az erőszakról. Azon kívül a hadseregben erős hierarchia uralkodott, ami szemben állt a civil életben uralkodó zűrzavarral.