Nem csak a karrierépítés, a szakmai képzés is fontos, de ezt nem minden magyar vállalat tartja szem előtt

3 perc

2024.09.02. 15:30

A munkavállalók képzése és előmenetelének támogatása ma már nélkülözhetetlen a vállalatok sikeréhez. Magyarországon, főleg a kkv-k körében, mégis sok hiányosság mutatkozik.

A szakmai fejlődés és karrierépítés támogatása a vállalatokon belül nemcsak a versenyképesség fenntartásának egyik fontos eszköze, hanem alapvető fontosságú a munkaerő megtartása szempontjából is. A gyorsan változó gazdasági környezethez a vállalatoknak folyamatosan alkalmazkodniuk kell, ami azt is jelenti, hogy munkavállalóik képzésére, illetve továbbképzésére is kiemelt figyelmet kell fordítaniuk. Magyarországon ugyanakkor a helyzet nem minden területen rózsás, ugyanis a cégek eltérő módon viszonyulnak a képzésekhez és a karrierépítéshez.

Míg a nagyvállalatok, köztük is elsősorban a multinacionális cégek többnyire jelentős figyelmet fordítanak erre a témára, különösen azokban az iparágakban, ahol a technológiai fejlődés gyors, a kisebb vállalkozásoknál általában nem fordítanak rá kellő figyelmet, mondván: aligha engedhetik meg maguknak ezt a luxust.

Az autóipar, az informatika és más technológiaorientált ágazatok cégei gyakran élen járnak a munkavállalóik képzésében, hiszen az új technológiák bevezetése elengedhetetlenné teszi a folyamatos tudásfrissítést

– mondja Csaposs Noémi, az Országos Humánmenedzsment Egyesület (OHE) ügyvezető igazgatója.

Egyre több vállalat ismeri fel, hogy a technológiai újítások önmagukban nem elegendőek a sikerhez. Csak akkor hoznak valódi eredményeket, ha a munkavállalók más kapcsolódó területeken is megfelelő képzésben részesülnek. Erre kiváló példa a társadalmi felelősségvállalás témaköre, amely magában foglalja a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási szempontok (ESG) betartását. Mivel az ESG-elvek követése egyre nagyobb jelentőséget kap világszerte, mind több cég nyújt képzést a dolgozóinak, hogy ismerjék és alkalmazzák ezeket az alapelveket.