Mesterfokon költi az adófizetők pénzét a Rogán Antalhoz közel álló Shabtai Michaeli grúz üzletember

6 perc

2024.09.19. 10:30

2024.10.30. 12:45

Közpénzből feltöltött magántőkealap segítségével fejleszti pénzügyi innovációit a már a letelepedésikötvény-üzletekben is felbukkanó vállalkozó. A Transparency International a minap mutatta be, miként szivattyúzhatók át e technikával az adóforintok százmilliárdjai a hatalom kegyeltjeihez.

Helyreigazítás
A cikkben az alábbi tényeket tévesen közöltük. Nem valós, hogy a DBH Magántőkealap többségi részvényese lett az Innopay Zrt.-nek, a valóságban osztalékelsőbbségre jogosító kisebbségi tulajdonos. Tévesen állítottuk továbbá, hogy az Ezermester 24 Kft. mögött kisebbségben Gál Miklós hozzátartozója áll.

Nem is adhatott volna találóbb nevet Shabtai Michaeli grúz üzletember a kereskedők számára pénzügyi logisztikai szolgáltatásokat nyújtó Big Fish Payment Services Kft.-nek. A 2018-ban indult vállalkozásnak idén nyárig kellett a „nagy fogásra” várnia, ám akkor igazán jeles többségi tőkéstársat kapott a DBH Magántőkealap személyében. Az alap tőkéjét 70 százalékban az állami MFB, 30 százalékban pedig egy volt takarékszövetkezeti bankárokból álló üzleti kör biztosította.

A szisztéma a koronavírus-pandémia óta ismert: az állami bank 2020 után sorra indított hasonló konstrukcióban úgynevezett krízisalapokat a járványban legyengült gazdaság erősítése ürügyén. Igaz, azok jellemzően 50 milliárd forintos állami tőkéből és 21 milliárdos magán-hozzájárulásból startoltak, míg a szóban forgó „alapocska” tőkéje csupán 14,2 milliárd, de a cél a 35 milliárd elérése. Közös jellemzőjük a nyilvánosságot kizáró magántőkealap-státusz.

A strómanok miatt rejtegetik a magántőkealapok tulajdonosait?

Elvben nyilvános, gyakorlatilag nem az, hogy kik a magyarországi gazdálkodó szervezetek tényleges tulajdonosai. A magántőkealapok gazdáit pedig – megszegve az uniós szabályokat – fel sem kell tüntetni a listán. Ez eddig nem szúrta az EU-s hatóságok szemét.

Shabtai Michael nem most találkozott először a DBH Magántőkealappal, miután az már tavaly a pénzügyi vezérvállalata, az Innopay Zrt. többségi részvényese lett. Idén tavasszal széles körű ismertségre tett szert e cég mint a Magyar Nemzeti Bank által futtatott azonnali fizetési rendszer egyik továbbfejlesztője.

Ez európai léptékkel nézve is csúcstechnológia, a bökkenő csak az – mondják a HVG által megkérdezett szakértők –, hogy a 2.0-s verzió fejlesztésére az Innopay bekapcsolása nélkül is képes lett volna a jegybank alá tartozó Giro Zrt. Egyesek ezért pénzszivattyúzásra gyanakszanak.