Állítólagos kifosztások és valódi feljelentések sorozata maradt a végrehajtóknál Schadl György korrupciós botránya után
Hiába folyik a korrupciós per a Schadl–Völner-ügyben, az egykori fővégrehajtó idején kialakított módszerek tovább élnek, sőt a jelek szerint a rendőrségi nyomozásokra is hatnak.
Megszüntette a minap a Schadl György–Völner Pál-féle büntetőügy kapcsán „Veszélyes Cs.-ként” emlegetett Radics Csaba egykori végrehajtó tavalyi feljelentésére, sikkasztás gyanúja miatt indult nyomozást a Kaposvári Rendőrkapitányság. Az „ismeretlen tettes” megnevezés, mint általában az ilyesféle büntetőügyekben, csupán taktikai húzás, mert a feljelentés egyértelműen Pávics Zoltán – mára szintén leköszönt – végrehajtót célozta, aki 2021 tavaszán állandó helyettesként átvette a fegyelmi eljárás miatt felfüggesztett Radics irodáját. Pávicsot – Radics tiltakozása ellenére – a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) bízta meg, miután az eredeti helyettes a Covid-járvány miatt nem vállalta a feladatot. Az új helyettes megbízásáról 2021 májusában az MBVK hivatalában jegyzőkönyvet vettek fel, ami szerint Radics személyesen ott volt, ám ő a HVG-nek azt állítja, meg sem hívták. Így nem hallhatta a lényeget, Pávics kijelentését, hogy ő csakis a saját irodáján keresztül, a saját embereivel tudja ellátni a helyettesítést. S így is tett. Gyakorlatilag kiürítette Radics irodáját, s a következő húsz hónapban a saját praxisába vitte át az ügyeket és az azokból befolyó több százmillió forintot. A pénzzel azóta sem számolt el – állítja Radics.
A fegyelmi eljárás alól hosszas pereskedés után tisztán szabadult Radics fűnél-fánál tiltakozott az irodája elszegényítése ellen. Levelet írt Takács Katalinnak, az MBVK hivatalvezetőjének, Völner Pál akkori igazságügyi államtitkárnak, és még Varga Judit volt miniszternek is, de hiába. Sőt a Pávics-féle helyettesítési gyakorlatot utólag a tárca, majd a 2021 őszétől működő, a végrehajtási szféra kontrollját is átvevő Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága rendelettel próbálta legalizálni, szembemenve a végrehajtási törvénnyel.
Az Alkotmánybíróság 2023 nyarán, visszamenőleg hatályon kívül is helyezte az inkriminált rendeleti passzusokat. Radics pedig közben perre ment, amiben a Kúria tavaly ősszel, az AB határozatára is támaszkodva, kimondta: az állandó helyettesnek gondoskodnia kell a felfüggesztett végrehajtó irodájának „zavartalan működéséről”. Azaz helyben kell folytatnia annak tevékenységét az ottani alkalmazottakkal, fedeznie kell a kiadásait, és nála hagyni a bevételeit. Ha nem így tesz, a károsult érvényesítheti az igényeit vele szemben.
Ilyen előzmények után figyelemre méltó az indoklás, amellyel a Kaposvári Rendőrkapitányság megszüntette a Radics feljelentésére indult nyomozást.