Az új amerikai pénzügyminiszter egyik feladata lesz, hogy visszafogja Donald Trumpot, és az ő hagymázas elképzeléseit

6 perc

2024.11.27. 14:00

2024.11.27. 14:25

Versengő személyiségekből állította össze gazdasági csapatát Donald Trump, aki drasztikus vámemeléssel teremtene mozgásteret adócsökkentésre és javítaná az USA kereskedelmi mérlegét.

A részvények és az államkötvények árfolyama emelkedésnek indult hétfőn, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök múlt pénteken a 62 éves Scott Bessentet jelölte pénzügyminiszternek, s egyben a világ legnagyobb gazdasága első számú kormányosának. A bennfentesek szerint a nagy presztízsű pozícióért a háttérben komoly harc zajlott, a „döntőbe” Bessent, valamint Howard Lutnick, a Cantor Fitzgerald pénzügyi szolgáltató vezérigazgatója került be. A milliárdosok csatájában a világ leggazdagabb embere, a Trump körül sürgölődő Elon Musk Lutnickot favorizálta, de a január 20-án hivatalba lépő elnök ezúttal a józan eszére hallgatott.

Messze nagyobb befolyása lehet Elon Musknak a Trump-kormányra, mint kinevezéséből fakad

Miután legalább 132 millió dollárral – és feltehetően az X platform algoritmusának megpiszkálásával – támogatta a megválasztott elnök kampányát, a világ leggazdagabb embere a mostani kinevezése után úgy kezelné az amerikai kormányzatot, mintha csupán egy újabb pénznyelő közösségi platform lenne. Musk a támogatásért és a tanácsokért már most jókora hasznot tett zsebre, de Trump további ígéretekkel kecsegteti.

Lutnick – aki az elnöki átmenetet irányító republikánus csapat társelnöke is – a kereskedelmi miniszteri poszttal vigasztalódhat, a kereskedelmi főmegbízott pedig a 2017– 2021-es időszak után újra Robert Lighthizer lehet. Ők ketten protekcionisták, hívei a Kína ellen Trump által beindított – és az utódja, Joe Biden által folytatott – vámháborúnak, s nem idegen tőlük, hogy más irányokból is vámfalat húzzanak fel az USA iparát fenyegető import elé.

A férjével két gyereket nevelő Bessent – aki az első meleg amerikai pénzügyminiszter lehet – viszont a középutat képviseli, s a piacok működésének beható ismerete és alapos makrogazdasági tudása miatt tisztelik. A Soros Fund Management fiatal pénzügyi elemzőjeként ő kereste meg 1992 ben Stanley Druckenmillert, Soros György magyar származású amerikai milliárdos jobbkezét azzal a sejtéssel, hogy a Bank of England nem lesz képes bent tartani az angol fontot az európai árfolyamlebegtetési mechanizmusban. Az ötlet egymilliárd dolláros hasznot hozott az árfolyamesésre játszó befektetési alapnak, s világszerte ismertté tette Soros nevét. Aki nem volt hálátlan: amikor Bessent 2015-ben kiszállt, és létrehozta a saját befektetéskezelő cégét, abba Soros kétmilliárd dollárt tett be.