Össznépi cinkossággal húzta le milliárdokkal az ügyfeleket a Schadl-időkben a végrehajtói szakma

7 perc

2025.01.09. 05:30

2025.01.09. 07:18

Korrupciós bűncselekményt gyanítva tett feljelentést egy ez idáig rendszerhű végrehajtó, aki azt állítja: a Schadl-érában a végrehajtói kar és a végrehajtók több milliárd forinttal gazdagodtak jogosulatlanul. A vitatott pénzszerzési módszert időközben sajátosan legalizálták.

Önmagát is bajba sodorhatja Kiss Ferenc végrehajtó azzal, hogy csak 2024 végén tett feljelentést ismeretlen tettes ellen egy olyan, a végrehajtási eljárásokat érintő ügyben, amelyről már évek óta tudott, sőt maga is részt vett benne. A Büntető törvénykönyv (Btk.) szerint ugyanis, aki hivatalos személyként szerez tudomást még le nem leplezett vesztegetésről, befolyással üzérkedésről bírósági vagy hatósági eljárásban, és nem tesz feljelentést „mihelyt teheti”, maga is „bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Márpedig Kiss nem kevesebbet állít, mint azt, hogy 2019–2021 között bizonyosan – de a korrupcióval vádolt Schadl György korábbi fővégrehajtó regnálása alatt valószínűleg már korábban is – a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) több milliárd forintnyi díjat szedett be törvénytelenül. Vagyis jogalap nélkül gazdagodott. Az a bizonyos díj, amelyet a feljelentés szerint módszeresen rosszul számoltak ki, az „általános költségátalány”, amely minden végrehajtási eljárás után megilleti a kart. A díjat a végrehajtók szedik be, a végrehajtást kérők előlegezik meg, végső soron pedig az adósok állják, már ha van nekik miből. Így, ha igaz, amit Kiss állít, tetemes kár érte az adósokat vagy a hitelezőiket. 

Schadl György a Fővárosi Törvényszéken.
Veres Viktor

Mindebből még nem következik, hogy szándékos visszaélés történt. A Központi Nyomozó Főügyészség tájékoztatása szerint az eredetileg Polt Péter legfőbb ügyésznek címzett feljelentést a Budapesti Rendőrfőkapitányságra tették át. Tény, az MBVK meglepően tempósan gazdagodott, s ebben bizonnyal része van a nevezett költségátalánynak. A kar bevételei szinte teljes egészében az „egyéb bevételek” című mérlegsoron láthatók, aminek az összege a 2018–2020 közti években 2,7-2,8 milliárd forint volt. Ebben szerepel ez a bizonyos költségátalány is, sőt a jelentős részét adhatja, miután a tagdíjak összege például elenyésző.

Schadl utolsó, már nem teljes évében, 2021-ben 3,7 milliárd forintra ugrottak a kar egyéb bevételei, és azóta is hárommilliárd felett hoztak évente. A szervezet 2023 végén komoly vagyont mutatott fel bankbetétben, amelynek az összege megközelítette a hétmilliárd forintot. Pedig korábban a számukra előnytelenül, akár több százmillió forintos buktával adtak el ingatlanokat Rogán Antal titokminiszterhez közelállónak tűnő vállalkozásoknak. Emiatt nyomozás is folyt hűtlen kezelés gyanújával, de a rendőrség bűncselekmény hiányában lezárta az ügyet.

Törvénytelen módon turbózták a költségátalányt

De miért is állítja Kiss végrehajtó, hogy üzemszerűen, törvénytelen módon turbózták fel a karnak járó költségátalányt a végrehajtók, akiknek azt be kell szedniük és továbbítaniuk? A dolgot 2019-ben kezdte el feszegetni Imre András ügyvéd. Kifogásolta a végrehajtónál, hogy az a jogszerűnek több mint a háromszorosát, 226 ezer forint helyett 736 ezret állapított meg a karnak járó költségátalányként.