Európát megalázták, de van még mód, hogy elkerüljük a háborút

5 perc

2025.02.19. 10:16

2025.02.19. 10:57

Mit tegyen Európa? Oldja meg a saját védelmét, miután, úgy tűnik, Amerika már nem a szövetségese? Vagy ajánljon fel valamit Trumpnak, és ne mondjon le az Egyesült Államokról? Ezt latolgatják a nyugati elemzők a müncheni biztonságpolitikai konferencia botrányos eseményei után. Trump „közbenjárása” az általános vélemény szerint a legrosszabb várakozásokat váltotta valóra.

Négy neves nyugat-európai intézmény, a berlini Tudomány és Politika Alapítvány, a Bundeswehr Egyeteme (München), a Bertelsmann Alapítvány, valamint az európai uniós Külügyek Tanácsának egy-egy elemzője közös javaslatban vázolta a Der Spiegelben, miként lehetne megakadályozni a háborút Európában.

Úgy ítélik meg, hogy Amerika semmi újat nem jelentett be Münchenben, ellenben az elnök megbízottai úgy léptek fel, mint akik már nem szövetségesek. Azt üzenték Moszkvának, hogy kifizetődik a háború, ha a támadó fél elég kitartó. Illetve hogy Európának semmi keresnivalója a biztonságáról tartandó tárgyalásokon, ami azért megalázó.

Az ukrán kormány aligha éli túl, ha a lakosság többségének véleményével szembemenő szerződés aláírására kényszerítik rá. Az ugyanis csak növelné az orosz befolyást, és nem volna lehetséges az újjáépítés. Az ország könnyű célponttá válna a következő invázió számára.

A szerzők szerint 5 lépésben lehetne elérni, hogy Ukrajna megerősödjön, és Moszkvának ne legyen kedve újabb katonai kalandhoz:

  1. Maximálisan fejleszteni kell az ukránok védelmi képességét.
  2. Meg kell határozni a tűzszünet alapfeltételeit, ideértve, hogy miről nem hajlandók tárgyalni a Kremllel, még ha fene fenét eszik is.
  3. A transzatlanti kapcsolatokban fordulat állt be, de ezt Európának ki kell használnia saját védelmének fokozására. Világos jelzés volna, ha 3 százalékra emelnék a katonai költségvetést.
  4. Tervet kell készíteni a földrész biztonságának átalakítására, vagyis hogy milyen ütemben épülne ki a hagyományos védelmi képesség. Ennek függvényében távozhatnának az amerikai alakulatok.
  5. Mindez csak akkor lehetséges, ha egyértelmű, hogy Európa hogyan veszi át saját területén az USA szerepét.

Az idő szorít, a helyzet veszélyes. Európa és Ukrajna a szakadék szélén táncol – írták a neves elemzők.

FT: Európa veszedelmesen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet

Omladozik az észak-atlanti szövetség, Európát sokkolta Donald Trump amerikai elnök ellenségessége, de még nem jutott el odáig, hogy lépéseket tegyen a saját védelmében – riadóztat vezércikkében a Financial Times. Az elnök átírta a nyugati biztonsági együttműködés feltételeit. Európa nem készült fel rá időben, ezért most az átállás azzal fenyeget, hogy kaotikus és veszélyes lesz.

Párizsban két napja nyitányként lehetett volna kellő elszántságot tanúsítani, hogy újjászerveződjön a kontinens védelme, illetve hogy az ukrajnai békemegállapodás igazságos és tartós legyen, ám a tanácskozás lehangolóan eredménytelenül zárult. Mivel a földrész jövője Ukrajnában dől el, legelőször is fel kell futtatni Kijev katonai támogatását.