szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első amerikai, aki azt állította, hogy ő készítette a történelem első színes fotóit, egyszerre volt zseni és csaló, aki retusálta képeit, hogy azok látványosabbak legyenek - adta hírül két tekintélyes múzeum.

Levi Hill: zseni és csaló egyben
1850-ben a New York-i illetőségű Levi Hill tiszteletes bejelentette: tökéletesítette a "dagerrotípiát", a 11 évvel korábban a francia L. J. M. Daguerre által feltalált eljárást és képes színes fotókat is készíteni. De miután nem volt hajlandó elárulni az eljárás titkát, csalással vádolták. A Los Angeles-i Getty Múzeum kutatói, hogy végére járjanak ennek a rejtélynek, nagyítóval vizsgálták át a "hillotípiákat", amelyek a washingtoni Smithsonian Múzeum tulajdonában vannak.

A kutatások megerősítették, hogy Hill valóban zseni volt, mert sikerült neki felfedeznie egy olyan eljárást, amely többféle természetes színt is képes volt reprodukálni a fotókon, de egy kicsit sarlatán is volt. Első sikerei után ugyanis növekedett rá a nyomás, hogy újabb színeket állítson elő és a mostani vizsgálatok során kiderült: Hill kézzel színezte tovább képeit, hogy az eredetinél fényesebbé tegye őket -
állapította meg Dusan Stulik, a Getty Múzeum tartósítási központjának kutatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Halottak inváziója egy német egyetemen

Helyszűkére hivatkozva felhívással fordult a lakossághoz a leideni egyetemi klinika, hogy gátat szabjanak a tudományos célra felajánlott holttestek áradatának.

MTI Tech

Képregények fizikáját vizsgálja egy új szakkönyv

Hogyan képes a Superman kétszázméteres ugrásokat végrehajtani? Miért képes a Pókember megállítani egy száguldó vonatot és miért nem tudja megmenteni barátnőjét, akit a gonosz Goblin letaszít egy hídról? E kérdésekre adja meg a választ James Kakalios amerikai egyetemi tanár A szuperhősök fizikája című könyvében.

Bari Máriusz Tech

Mi történt Mona Lisa szemöldökével?

Mégis volt Mona Lisának szemöldöke és szempillája, állítja egy francia kutató. Pascal Cotte a maga által fabrikált fényképezőgéppel készített nagyfelbontású képet a rejtélyes hölgyről, az eredmények pedig a festmény egészéről eddig nem ismert részleteket árulnak el – írja a CNN.

Bari Máriusz Kult

Mai korok feltalálói: előre a gőzgépekhez! - Videókkal

Már a Boston Globe és a Wall Street Journal is felfigyelt Richard Nagyra, arra a magyar származású amerikai fiatalemberre, aki modern számítógépeknek kölcsönöz gőzgépszerű külsőt. A steampunk nevű trend a gőzkorszak esztétikáját ötvözi a modern technikával, ihletői között Jules Verne és Thomas Alva Edison is megtalálható. Az új jelenségre már Hollywood és a számítógépes játékipar is lecsapott.