szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden évben egy új madárfajjal, négyévente pedig egy addig ismeretlen emlőssel bővül a perui Amazonas biológiai kincsestára, azonban a legtöbb új állat-, és növényfaj felfedezésének örömét a kipusztulásuk miatti félelem árnyékolja be.

Az Andok hegyvonulatának jelentős részével büszkélkedhető dél-amerikai ország területének mintegy hatvan százaléka az Amazonas-medencében terül el. A terület biológiai sokféleségének köszönhetően Peru 25 ezer növényfajnak és a világ második legnagyobb madár populációjának (1800 faj) ad otthont. Ráadásul Peru azon öt ország egyike a világon, ahol a bolygó legnagyobb számú emlős (515 faj) és hüllő (418) fajai élnek.

Az elmúlt egy évtized alatt több mint 1200 új fajt fedeztek fel az Amazonas-régióban, köztük a tűzpiros fejű és kék lábú mini méreg dárda békát (Ranitomeya amazonica), az ibolyakék napfénykolibrit (Heliangelus viola) és a nyolcfogú „tirannoszaurusz piócát” (Tyrannobdella reina). „Az ilyen felfedezések többsége azonban nem a hagyományos és gyakran költséges tudományos expedíciók sikereit jelzik. Legtöbbször olyan munkások bukkannak rá a ritkaságokra, akik a különböző feltárási helyszíneken dolgoznak az olaj-, bánya-, vagy fakitermelő-vállalatok megbízásából” - mondta el Michael Valqui, a WWF perui részlegének amazonasi programvezetője.

„Az ilyen felfedezések egyszersmind óriási veszélyt is jelentenek, hiszen az új fajnak valószínűleg az egyetlen természetes élőhelyét bolygatják fel” - tette hozzá a szakember. A világ egyik legnagyobb erdőségének (700 ezer négyzetkilométer) otthont adó országban a természeti erőforrások kiaknázása is gőzerővel folyik. Peru területének mintegy 16 százalékán folynak ilyen típusú munkálatok.

Ugyanakkor az ország vezető helyen áll a természetvédelmet illetően. Területének 15 százaléka élvez teljes védelmet. „A célunk a 30 százalék elérése” - mondta Antonio Brack környezetvédelmi miniszter. A környezetvédők ettől függetlenül nagyon aggódnak a biodiverzitás jövője és a védett határokon kívül élő fajok életben maradása miatt.

Több faj tűnik el a világon, mint amennyit felfedezünk - figyelmeztetett Ernesto Raez, a Limában működő Cayetano Heredia Egyetem Fenntartható Fejlődési Központjának vezetője. A 2004-es év adatai szerint összesen 21 Peruban élő faj tartozik a veszélyeztetett kihalófélben lévők kategóriájába, köztük a rövidfarkú csincsilla (chincilla brevicaudata) és a hegyes fülű denevér (Tompoeas ravus).

A természeti és történelmi kincsek megőrzésével együtt járó akaratlan pusztítás legjobb példája a szintén kihalás szélén álló Lima gekkó (Phyllodactylus sentosus) esete. Az apró éjszakai gyíkfajta ugyanis előszeretettel húzza meg magát a főváros közelében lévő ősi indus sírok legsötétebb zugaiban. A terület megőrzéséhez szükséges régészeti munkálatok azonban egyszersmind az állatok élőhelyeinek elpusztításával járnak együtt.

„Az egész testemet öt dollárért árulta az Onlyfans, kevesebbért, mint egy gyorséttermi menü"

„Az egész testemet öt dollárért árulta az Onlyfans, kevesebbért, mint egy gyorséttermi menü"

Bezárják London két legikonikusabb, történelmi piacát

Bezárják London két legikonikusabb, történelmi piacát

Békekötés esetén Trump meghajolhat Putyin feltételei előtt, mondja a megválasztott amerikai elnök volt tanácsadója

Békekötés esetén Trump meghajolhat Putyin feltételei előtt, mondja a megválasztott amerikai elnök volt tanácsadója

Azonnali hatállyal lemondott a Peugeot és az Opel tulajdonosának, a Stellantisnak a vezérigazgatója

Azonnali hatállyal lemondott a Peugeot és az Opel tulajdonosának, a Stellantisnak a vezérigazgatója