Testet, lelket kimeríti és még betegség is állhat mögötte
A „nocturia” egy latin elnevezés, amely a gyakori éjszakai vizelésre utal. Alapesetben egy egészséges ember képes 6-8 órát átaludni anélkül, hogy ki kelljen menni a mosdóba. Természetesen előfordulhat, hogy kicsit többet iszunk elalvás előtt, vagy esetleg valamilyen vízhajtó hatású ételt, italt fogyasztottunk, így az éjszaka közepén kell felkelünk könnyíteni magunkon. A probléma akkor kezdődik, ha a vizelési inger kettőnél többször és rendszeresen jelentkezik anélkül, hogy ezt valami indokolná.
De mi a baj azzal, ha minden éjszaka ki kell menni? Ahhoz, hogy ezt jobban megértsük, nézzük meg, mi történik a szervezetünkben alvás közben, pontosabban, az alvással töltött idő különböző szakaszaiban.
Alvásciklusok kényes egyensúlya
Miközben alszunk, szervezetünk úgynevezett alvásciklusokon megy végig. Egy ilyen ciklus két fő fázisra bontható. Az első a köznyelvben mélyalvásnak nevezett, tudományosan lassú hullámú vagy gyors szemmozgás nélküli (NREM) alvás fázisa, amikor a szívverésünk, légzésünk és az agyi aktivitásunk folyamatosan csökken, és a szervezetünk növekedési hormont szabadít fel, amely a szöveteinket regenerálja, gyógyítja, immunrendszerünk pedig ilyenkor erősödik. Ebből a szakaszból nehéz az ébredés.
Ezután következik a gyors szemmozgásos (REM), más néven álmodási fázis, amikor – ahogy neve is mutatja – a szemek gyors mozgást végeznek, az izomtónus viszont megszűnik, végtagjaink átmenetileg nem mozognak. Az agy ebben a szakaszban szilárdítja meg azokat az információkat, tapasztalatokat, amelyek aznap értek bennünket. Hatással van továbbá az általános hangulatra és az érzelmekre is.
Egy alvásciklus általában 90-110 percig tart, és ideális esetben 4-5-ször megismétlődik egy éjszaka során. Az első ciklusban a mélyalvás dominál, míg az álomalvás mennyisége alig éri el a 10 percet. A ciklusok ismétlődésével azonban ez az arány eltolódik, méghozzá úgy, hogy az éjszaka előrehaladtával az első fázis egyre rövidebb lesz, míg a második akár egy órás időtartamra is hosszabbodhat.
A nocturiára jellemző, hogy az első vizelési inger már a lefekvés utáni első pár órában jelentkezik, ami a legkritikusabb időszak az alvásunk minőségének, hatékonyságának szempontjából. Az alvási ciklus természetes rendje ugyanis megszakad, felborul, így a szervezetünknek nincs ideje azokra az egészségmegőrzésünk szempontjából létfontosságú folyamatokra, amelyek normális esetben ilyenkor mennének végbe. A nocturia súlyosabb eseteiben a vizelési inger akár kétszer vagy többször is jelentkezhet egy éjszaka folyamán, ami a további ciklusok rendjét is megbontja.
Már régóta ismert, alvásvizsgálatokkal bizonyított tény például, hogy ha az alvás az első, azaz lassú hullámú szakaszban szakad meg, akkor másnap fáradtságot, csökkent teljesítőképességet, hangulatingadozásokat tapasztalhatunk. Ha az alvásciklusok nem teljesek és elégségesek, és ez a zavar folyamatosan fennáll – például a kóros éjszakai vizelési inger miatt –, akkor a csökkenő mennyiségű, rossz minőségű alvás következtében kialakulhat depresszió, de szív- és érrendszeri betegségek és cukorbetegség is.
A nocturia kialakulása
A nocturia mindkét nem képviselőit érintheti, előfordulásának gyakorisága pedig az életkor előrehaladtával növekszik. Kialakulásának többféle oka lehet, az életmódbeli szokásoktól kezdve a vizelet termelését fokozó gyógyszerek szedésén át a húgyúti izmok és a hólyag öregkorra jellemző gyengüléséig. Ugyanakkor sok esetben a nocturia az egyedüli tünet, tehát a háttérben egy konkrét betegség, elváltozás áll, aminek megszüntetésével a panaszok jelentősen javulhatnak. A nocturia például jellemző tünete lehet valamilyen hormonváltozásnak, vesebetegségnek, húgyúti fertőzésnek, cukorbetegségnek, szívelégtelenségnek vagy férfiak esetében a prosztatamegnagyobbodásnak.
A fentiekből következik, hogy a nocturia kezeléséhez mindig először azt kell kideríteni, mi okozza azt valójában. Ha rossz szokások következménye az éjszakai mosdóhasználat, akkor gondoljuk át, mit és mennyit fogyasztunk az esti órákban. Érdemes korlátozni a folyadékbevitelt, kerülni az alkohol- és koffeintartalmú italokat ebben az időszakban. Nézzük át, szedünk-e esetleg vízhajtó hatású gyógyszereket lefekvés előtt, illetve a napközben viselt kompressziós harisnya is jótékonyan hathat, mert normalizálja a folyadék keringését.
Milyen betegségeket jelezhet a nocturia?
A kor előrehaladtával együtt járó, természetes hormonális változások nagyban befolyásolják a vizelet kiválasztásának működését mindkét nem esetében. Hölgyeknél a menopauza után csökkenhet látványosabban a vizelet megtartásának képessége. E természetes folyamatok mellett azonban a nocturia jelezhet valamilyen anyagcserezavart is, jellemzően magas vércukorszintet, hiszen ilyenkor a fokozott szomjúságérzet miatt megnövelt folyadékbevitellel a vizelet mennyisége is nő. A szív- vagy vesebetegségekre jellemző ödémás állapot szintén felboríthatja a szervezet vízháztartását, ami ugyancsak fokozott vizelési ingert okoz az éjszaka folyamán. Húgyúti fertőzések miatt is járhatunk a szokásosnál többször a mosdóba, hiszen ilyenkor a húgyutak irritáltak, érzékenyebbek. Férfiaknál – és ez a leggyakoribb kiváltó ok 50 év felett – a megnagyobbodott prosztata gyakorolhat nyomást a húgycsőre, ami miatt a hólyag teljes kiürítése problémás, és ez vezet aztán az éjszakai vizelettartási zavarokhoz.
A nocturia tehát mindenképpen figyelmet érdemel, hiszen az alvásminőség romlásának számos egészségkárosító hatása lehet, de legfőképpen tartós kimerültséget, így az életminőség romlását idézheti elő. Ugyanakkor, ha a háttérben húzódó okot vagy betegséget sikerül megtalálni és orvosolni, éjszakáink újra nyugodtak lesznek, nappal pedig visszatér az egészséges életenergiánk.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.