Nemcsak Magyarországon vannak különleges fürdők
A wellness mindenkinek mást jelent, máshogy tudunk kikapcsolni: van, aki él-hal a szaunáért, van, aki egy masszázs után érzi úgy, hogy újjászületett. Szlovénia nemcsak a téli sportok szerelmeseinek vagy a túrázóknak tökéletes úti cél, hanem azoknak is, akik egy spanap után érzik igazán elemükben magukat. Úgy térhetünk vissza, mintha kicseréltek volna bennünket, és most abban is segítünk, hogy milyen kezeléseken regenerálódhatunk a szomszédban.
Szlovénia Európa zöld szíve, és elsőre nem gondolnánk mennyi csodát rejt. Itt magunk mögött hagyhatjuk a szürke hétköznapokat, hogy aztán újult erővel térjünk haza. Akár síelni megyünk, akár kirándulni az Alpokba vagy a karsztvidék varázslatos tájaira, akár várost nézni, akár bortúrára, a szlovén wellnessélmény kihagyhatatlan. Felfedezhetjük a termálfürdők szaunáit, ellazulhatunk egy izgalmas mézes masszázson, de exkluzív kezeléseken is szépülhetünk.
Szlovénia, a szaunaparadicsom
A hideg hónapokban kevés dolog tud jobban esni, mint egy forrón izzó szauna – a bátrabbak vehetnek egy jeges fürdőt előtte, hogy fokozzák a jótékony hatásokat. A meleg levegő serkenti a vérkeringést, az izzadás segít kiüríteni a méreganyagokat a szervezetből, és edződik a testünk öngyógyító képessége, a jeges vízzel kombinálva pedig regenerálódnak az erek, és rugalmasabbá válnak a kötőszövetek – így feszesítve a bőrt. Télen különösen fontos az immunrendszerünk erősítése, Szlovéniában ráadásul rengeteg lehetőségünk van különleges szaunaszeánszokon részt venni.
A klasszikus finn szauna mellett hátradőlhetünk a gőzkamrában, aki meg hosszabban szeretne relaxálni a melegben, annak pedig az infraszauna lesz a jó választás. Szlovéniában azonban ez csak a kezdet, és az ország kincseivel a szaunákban is találkozhatunk. A pirani só és a sós víz Sečovlje sómezőiről a szaunával kombinálva a portoroži termálban különösen jót tesz a légutaknak, és csodát művel a bőrrel. Ezen kívül szinte minden nagyobb szlovén spában találkozhatunk gyógynövényes finn szaunával és gőzzel: Zreče fürdőjében Pohorje aromái köszönnek vissza a kabinokban.
Szlovéniában szaunázhatunk mézzel, csokoládéval, de még borral is, illetve kipróbálhatjuk a bioszaunát, ami a finn vonalat ötvözi a gőzzel, amitől egy trópusi esőerdőben érezzük majd magunkat. A Terme Čatežben például érdeklődhetünk a kristályszauna iránt, ami az egészségügyi problémákon hivatott enyhíteni a negatív ionok segítségével. A szlovén utazásunk előtt érdemes utánajárni minden lehetőségnek, hiszen nem sokszor látni a klasszikus wellnessközpontokban indián vagy római szaunát sem.
Hogy fokozzuk a meleg hatásait, frissüljünk fel előtte egy jeges, ásványokban gazdag vízben a Radenci városában található termálban, vagy próbáljuk ki a jégbarlangot, többek között, Dobrna fürdőjében vagy Ptujban.
Szépség kívül, belül
Ha kiszaunáztuk magunkat, jöhet egy frissítő masszázs, hogy oldjuk a testünkben felgyülemlett stresszt. Szlovénia spaközpontjaiban számtalan kezelés várhat ránk: a Terme Olimiában bejelentkezhetünk egy tekercselésre, választhatunk a maszkok és olajok közül, a természetes anyagok így regenerálják bőrünket, miközben végre csak magunkra figyelhetünk. Dobrna fürdőjében a masszázsok mellett elmerülhetünk az ájurvéda módszereiben, miszerint a test és lélek nemcsak hat egymásra, hanem megbonthatatlan egységet is alkotnak. Miután az egészségünket kirobbanó formába hoztuk, választhatunk akár egy fiatalító kezelést is.
Szlovénia ezernyi meglepetést tartogat: a táj hihetetlenül változatos, és bármerre megyünk, az ország egy másik arcát látjuk. Ez a fürdők esetében ugyanígy van. Mindegyik mást nyújt és mást kínál, így a szlovén spaélmény megunhatatlan. Portorožban például a tenger hangja mellett szépülhetünk. A friss levegő igazán pihentető, illetve utána lehet kérdezni a holisztikus kezeléseknek, aminek a lényege, hogy a vendég testét és lelkét egy egészként tekintik, ennek jegyében folyik a szépítő kúra.
A méz csodája
Talán sokan nem tudják, hogy Szlovéniában milyen hagyományai vannak a méhészetnek. Az ország híres a mézeiről, amit nemcsak a gasztronómiában, de a wellnesscentrumokban is előszeretettel használnak. Az apiterápia során a méhészet különböző termékeit használják fel egészségügyi célra. A kezelések során többek között találkozhatunk mézzel, méhviasszal, méhpempővel vagy propolisszal: kipróbálhatunk egy mézes tekercselést, fürdőt vagy masszázst, hogy teljes legyen szépítő napunk. Savinja-völgyben például még a szállásunk is egy méhkaptárra, méhsejtekre emlékeztet, és számtalan mézes kúrán vehetünk részt, illetve ihatunk mézes energiaitalt.
Sok spa a mézes terápiák hosszú sorával készül a látogatóknak, de akit még ennél komolyabban is érdekel a méz világa, ne hagyja ki a szlovén méhészetek egyikét. A méhek zümmögése kifejezetten megnyugtató, és számos újdonságot tartogatnak számunkra ezek a helyek.
Méregtelenítés felsőfokon
Wellnessezhetünk csak a pihenés miatt, de lehet a cél a számos szépészeti kezelés egyike, továbbá választhatunk kifejezetten olyan vakációt is Szlovéniában, ahol a méregtelenítésre koncentrálunk, hogy a szervezetünk új erőre kapjon. A testünk a mindennapok során tele lehet negatív energiákkal, és nem árt a felgyülemlett toxinokat kiüríteni. Új fejezetet kezdhetünk a spák detoxprogramjai után, és magunk mögött hagyhatjuk az állandó krónikus fáradtságot.
A Šmarješke Toplice Spában fedezhetjük fel a legkomplexebb méregtelenítő kúrák egyikét. Segítséget kapunk az étrend összeállításában, sportolhatunk a szabadban, és a különböző kezelések hosszú sora vezet végig minket az életmódváltáson. Lehet a cél egy tisztító kúra vagy diéta, az biztos, hogy itt könnyebben fog menni.
Dobrnában méregtelenítő fürdővel, termálvízzel és olyan természetes anyagokkal tisztulhatunk, mint az iszap vagy a tőzeg, az aromaterápiáról nem is beszélve. Rogaška gyógycentrumában pedig szintén a víz csodálatos hatásait tapasztalhatjuk meg a saját bőrünkön. Az itteni forrásvíz rendelkezik a legmagasabb magnéziumszinttel: valósággal megfiatalodunk tőle. Nem kérdés tehát, hogyha wellness, akkor Szlovénia.
A tartalom a Slovenian Tourist Board megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.