Kiút a kiégésből, a kétségbeesésből és a talajvesztésből
A következő HVG Extra Pszichológia Szalonban Tamás Rita íróval, a Ne pánikolj, sportolj! mozgalom alapítójával beszélgetünk sorsfordító döntéseiről.
A következő HVG Extra Pszichológia Szalonban Tamás Rita íróval, a Ne pánikolj, sportolj! mozgalom alapítójával beszélgetünk sorsfordító döntéseiről.
Felnőtt nőként folyamatosan mások helyeslését, jóváhagyását várjuk; nehezen alakítunk ki intim, egyenrangú kapcsolatokat; önbizalomhiánnyal küzdünk, nem tudunk kiállni magunkért, gyakori társunk a bűntudat, a szégyen, a félelem, a szorongás vagy a depresszió? Lehetséges, hogy mindezek oka az anyánkhoz fűződő viszonyunkban gyökeredzik.
A szülők szakítása, válása, egy közeli rokon halála – mind extrém módon megterheli a gyerekeket, még ha nem is látszik rajtuk. Nem könnyű, ha a szülőnek is fáj, de egy kis odafigyeléssel nagyon sokat segíthet a gyereknek – tudtuk meg Singer Magdolna író, gyásztanácsadó, mentálhigiénés szakember új podcast-sorozatának utolsó, negyedik részéből.
A neurodiverzitás idegrendszeri sokszínűséget jelent, és az utóbbi években az autistákkal foglalkozó szakemberek kulcsszavává vált világszerte. Már a névválasztásnál is jelezte elkötelezettségét e paradigma iránt a Neurodiverz Műhely, amelynek vezetője és egyik megálmodója Madarassy-Szücs Anna gyermekpszichiáter.
Aminek a figyelmünket szenteljük, abban élünk, az a valóságunk. Hogyan összpontosítsunk arra, ami igazán lényeges a számunkra? Néhány tanács.
Pedig nekünk azt mondták, hogy számoljunk háromig, mielőtt cselekszünk.
Ahogy telnek az évek, egyre inkább az lehet a benyomásunk, hogy csak úgy elszalad mellettünk az élet, miközben érezzük, hogy nem lehet csupán az az értelme, hogy egyik tennivaló követi a másikat. Boldogságunk kulcsa, hogy jelen tudjunk lenni a világban, a saját sorsunkban. A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban szakértőink segítségével tudatosíthatjuk problémáink gyökerét, fókuszunk eltolódásait, és ötleteket kapunk, hogy jelen tudjunk lenni önmagunkban és a környezetünkben is.
Sokak számára ismeretlen fogalom a gyászkísérés. Pedig nem muszáj egyedül végigvergődnünk a tragikus események utáni szenvedés hosszú alagútján. Erről szól Singer Magdolna író, gyásztanácsadó, mentálhigiénés szakember új podcast-sorozatának harmadik része.
Mit jelent az, hogy itt vagyok neked? És ha nem vagyok itt, hol lehetek? Mit árul el a figyelmem? A ma 84 éves Feldmár András pszichoterapeuta és Tóth László mentálhigiénés szakember párbeszéde ezúttal a jelenlét értelmezhetőségét kutatja.
Az ősidőkbe nyúlik vissza mély kapcsolódásunk a természethez, és a saját érdekünkben nagyon jól tesszük, ha a napjainkra igencsak kihűlt viszonyt újra felmelegítjük.
ADHD-s gyerekek agyának elemzése újabb eredményt jelenthet az érzelemszabályozási problémákat illetően.
Hogyan segíthet a fogyásban, ha megtanulunk a testünk jelzéseire figyelni?
Az egyik legnagyobb tabu még mindig a perinatális gyász: a szülők nem adhatnak utat fájdalmuknak, amikor meghal a magzatuk vagy a kisbabájuk. Pedig a továbblépéshez nélkülözhetetlen lenne veszteségük elismerése – derül ki Singer Magdolna író, mentálhigiénés szakember új podcast-sorozatának második részéből.
A transzgenerációs minták jelentős mértékben befolyásolják alapboldogságunk szintjét, ám minden esetben megvan a lehetőségünk arra, hogy elégedett életet éljünk – derült ki Nagy Henriett klinikai szakpszichológus, egyetemi docens a PszichoFeszten tartott előadásából.
Mindenki tudja, milyen fontos a megfelelő időzítés. Mégis, mi minden akadályoz minket, hogy időben cselekedjünk? Miért maradunk például túl sokáig a rossz párkapcsolatban, ha nem érezzük jól magunkat? És miért lépünk ki túl korán az olyan viszonyból, aminek még időt kellene adnunk, hogy kibontakozhasson?
Szabadság, önismeret, tudatos gyereknevelés és karrierépítés, traumával való megküzdés – csak néhány nagy téma azokból, amiket szakértő előadók jártak körbe a minapi PszichoFeszten, a HVG Pszichológia egynapos rendezvényén. A többtucatnyi előadás és workshop résztvevői egyebek mellett azt is megtudhatták, miért nem érdemes növelni az „énidőt”, kik képesek a valódi poszttraumás növekedésre, melyik gyerekből lesz „hős” vagy „bohóc”, és kik eszik el a mentesen táplálkozók elől az ebédjüket.
Egyre népszerűbb téma a mindfulness, és ennek is köszönhetően egyre több mítosszal találkozhatunk vele kapcsolatban. Sokakat talán éppen ezek tartanak vissza a módszer megismerésétől és gyakorlásától.
Amikor egy szörnyű dolog történik velünk, még nem tudjuk, hogy később talán ajándékként tekintünk erre a veszteségre – mondja Singer Magdolna író, mentálhigiénés szakember új podcast-sorozatának első részében. A műsorból többek között megtudhatjuk, mi pontosan a poszttraumás növekedés, és hogyan érdemes szembenézni a krízisekkel.
Régóta ismert vélekedés, hogy az állattartás összefügg a személyiséggel.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.