Olyan az életünk, mint egy partitúra
Amikor egy szörnyű dolog történik velünk, még nem tudjuk, hogy később talán ajándékként tekintünk erre a veszteségre – mondja Singer Magdolna író, mentálhigiénés szakember új podcast-sorozatának első részében. A műsorból többek között megtudhatjuk, mi pontosan a poszttraumás növekedés, és hogyan érdemes szembenézni a krízisekkel.
Kígyót-békát sétáltat, és még narcisztikus is?
Régóta ismert vélekedés, hogy az állattartás összefügg a személyiséggel.
Jelen lenni a másik ember számára ajándék
Néha nem adhatunk mást, és néha nem is kell mást adnunk, mint az osztatlan figyelmünket.
És ha mégis depressziós a gyerekem?
Számos tényező állhat a gyermekkori depresszió kialakulása mögött, és fontos tisztában lenni a tipikus jelekkel, hiszen a korai felismerés lehetővé teszi a gyors és szakszerű beavatkozást.
Nincs két egyforma mozaikcsalád
A HVG Pszichológia podcast-csatornáján új minisorozat indult Megyeri Zsuzsanna pszichológus-családterapeutával. A kétrészes műsor – amelynek második része most került adásba – fókuszában a patchwork családok állnak.
Helen Russell: Tilos túlfélteni a gyerekeket
A Dániában élő brit szakíró új könyvét (Hogyan neveljünk vikingeket?) olvasva a szülőként megélt Waldorf-iskolás élményeim jutottak eszembe: csupa hasonló helyzet, történet. Mindez a skandináv országban átlagos óvodai, iskolai mindennapokat jelent. Bár elsőre úgy tűnhet, „csak” a szabadidő eltöltéséről van szó, valójában ezek a tapasztalatok jelentősen befolyásolhatják, milyen felnőttek lesznek azokból az ovisokból és iskolásokból. Interjú a „vikingnevelővel”.
Mindenki másképp passzol össze
A HVG Pszichológia podcast-csatornáján új minisorozat indult Megyeri Zsuzsanna pszichológus-családterapeutával. A kétrészes műsor fókuszában a mozaikcsaládok állnak.
Fejben dől el, de nem mindig és mindenhol
A napokban véget ért olimpián és paralimpián a világ legjobb sportolói mérték össze a tudásukat, mindenki készült a nagy megmérettetésre, mégis csak egyetlen sportoló nyakában lóg a vágyott aranyérem. A sportversenyeken és az élet megannyi területén valóban léteznek dolgok, amik „fejben dőlnek el”, viszont sok mindenre nincs hatásunk, habár szeretnénk azt hinni, hogy van. Faludi Viktória tanácsadó pszichológus írása.
A szülők számára a nevelés önmagukkal kezdődik
„Hiszek abban, hogy mindannyian jobbá szeretnénk tenni gyerekeink életét” – vallja Iben Dissing Sandahl, a Magyarországon is népszerű gyereknevelési könyvek szerzője. A dán pszichoterapeuta és író nemsokára online tart előadást a PszichoFeszten, ebből az alkalomból 12 idézetet választottunk tőle a vele készült interjúkból.
Természetes dolog félni az első terápiás üléstől
Az első pszichoterápiában való részvétel minden ember életében mérföldkő, éppen ezért erős érzelmek kiváltója is lehet. Milyen negatív gondolatok bukkanhatnak fel, és mit kezdjünk velük?
Van kiút a trauma és a bántalmazás fogságából
A traumákat meg lehet dolgozni, és van lehetőségünk egy minőségibb életre – derül ki a HVG Pszichológia podcast-csatornáján elérhető beszélgetéssorozat negyedik adásából. L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus részletesen beszél a trauma természetrajzáról, a bántalmazás öt típusáról és a kilábalás lehetőségéről.
Ezeken a szakaszokon megy át általában minden meleg fiatal
Természetesen a környezettől, a társadalomtól is függ, hogy mennyire könnyen megy az önelfogadás, majd az önfelvállalás.
Hogyan lehet újra kinyitni egy bezárkózott kapcsolatot?
Tartós párkapcsolatban előfordul, hogy olyan mértékben fordulnak egymás felé a pár tagjai, ami egyrészt elszigeteli őket másoktól, másrészt teljesíthetetlen elvárásokkal terheli meg a kapcsolatot.
Létezés helyett kezdjünk el végre élni
Az érzelmi egészségnek semmi köze ahhoz, ki mennyire intelligens, vonzó, törekvő vagy gazdag. Lehet, hogy a nagy teljesítményt nyújtóknak kevesebb az esélyük rá. Az érzelmileg egészséges emberek közül sokan kevés fizetéssel és alacsony státussal járó munkát végeznek, mégis inkább ők élnek igazán.
Harmóniát elérni ezen a módon nemcsak könnyű, de élvezetes is
Nem véletlen, hogy oly sokan választják a holisztikus megközelítést, ha a testi-lelki-mentális egészség a tét.
Belső hangunk megmondja, hogy mikor adjuk el a lelkünket
Igazi átalakulást és harmóniát hozhat, ha kapcsolódunk gyermeki énrészünkkel, és megfelelő támogatással, fegyelmezéssel és ráhangolódással gondozzuk – állítja Tiffany Trieu amerikai-vietnámi író, aktivista.
10 tipp, hogy a válás ne viselje meg extrém módon a gyermekünket
A szülők válása súlyos időszak a teljes család számára. Bármilyen komplikált is a helyzet, a szülők kötelessége, hogy lehetőségeik szerint megóvják a gyerekeket a stressztől és a szorongástól. Íme, néhány hasznos tanács.
Ezekkel a módszerekkel feldolgozhatóvá válhat a múlt
Általános tapasztalat a pszichológusi praxisokban, hogy megnövekedett az igény a traumaterápiákra. A tájékozódás azért is fontos, mert a traumák feldolgozására nincs univerzális recept, sem instant megoldás, függetlenül a módszertanok hatékonyságától és népszerűségétől. A technikánál pedig talán még fontosabb a terápiás kapcsolat és a megfelelő szakember.
Az önismeret azért is jó, mert vele testi-lelki tüneteink is enyhíthetők
A HVG Pszichológia podcast-csatornáján új sorozat indult L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológussal. A négyrészes műsorban többek között az önismeret és a belső harmónia összefüggéseiről és fejlesztésének lehetőségeiről esik szó.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.