Videó: Ilyen varázsvilág belülről egy automata váltó
Ez is egy olyan videó, amit érdemes megnézni, ha valakit érdekel, hogyan is működnek azok a dolgok, amiket annyira természetesen használunk.
hvg.hu
Az amerikai autókat az ötvenes évek óta javarészben automata váltóval gyártják. Akkoriban egyértelműen ez volt a legbonyolultabb része egy autónak, különösen, hogy minden elemét elektronika nélkül, még olajnyomással vezérelték.
A kézi váltóhoz képest nyilván nem meglepetés, hogy teljesen máshogy működik egy ilyen nyomatékváltó. Itt labirintusszerű csatornákon keresztül áramló váltóolaj vezérel szelepeket, amelyek az olajnyomást növelik vagy csökkentik, ezzel lehetővé teszik, hogy a motor nyomatékát továbbító fogaskerekek a működési pontjuknak, vagyis a megfelelő áttételt biztosítva kapcsolódjanak be a hajtásba.
Az alábbi videón, ami 4 percesre van felgyorsítva, egy Ford Thunderbird háromfokozatú automatáját kapják szét, majd rakják össze. Az egész videó, arra is magyarázat valamelyest, miért is olyan drága mulatság hozzányúlni a váltóhoz és a sokszor lebecsült amerikai autószerkezetek, például ezeknek a váltóknak a terén, nem volt éppen olyan elmaradott.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.