szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közlekedésben nagyon sok baleset történik azért, mert a járművezetők az adott helyzetben nem ismerik fel az elsőbbségadási kötelezettséget. Az alábbi két táblát például nem mindegy, hogyan értelmezi az autós.

Az elsőbbségadás kötelező tábla azon KRESZ-táblák egyike, amit az autósok túlnyomó többsége szinte azonnal fel tud ismerni, vagy meg tud nevezni: "az a fejjel lefelé álló háromszög, piros kerettel, fehér alappal". Ha ilyet lát az autós, nem kell megállnia a kereszteződés előtt, de fokozott figyelemmel és a megfelelő sebességgel kell haladnia, hogy adott esetben az elsőbbséget élvező forgalom közlekedőit biztonságosan el tudja engedni – vagyis meg tudjon állni, ha szükséges.

Azonban nem ez az egyetlen olyan KRESZ-tábla, amely az elsőbbségadási kötelezettségre hívja fel a figyelmet. Ott vannak még a "nyilazott" táblák is, ezzel azonban jóval ritkábban lehet találkozni – emiatt pedig az értelmezésük sem megy mindig elsőre. Sőt, a két "nyilazott" táblát sokan össze is keverik, ami szintén balesetveszélyes helyzetet teremthet.

Pedig a két tábla ránézésre is jelentős mértékben különbözik egymástól. Az egyik kör alakú, fehér alapon piros szegéllyel, a közepén pedig két nyíllal: egy lefelé mutató feketével és egy "felfelé" mutató pirossal.

hvg.hu

A másik kék színű, négyzet alakú tábla, amelyben szintén két nyíl kapott helyet. Egy lefelé mutató piros és egy "felfelé" mutató fehér.

hvg.hu

A két tábla között azonban nemcsak a kinézetben van lényeges különbség. Míg előbbi a KRESZ 12. § c) bekezdése szerint „a szembejövő forgalom elsőbbségét” mutatja, addig a másik a KRESZ 12. § d) pontja értelmében az „elsőbbség a szembejövő forgalommal szemben” utasítást jelenti.

Mindez egyszerűbben: a kerek tábla azt jelzi, hogy az adott útszűkületben elsőbbséget kell adni a szembejövő jármű részére, míg a négyzet alakú tábla azt jelzi, hogy az útszűkületben a járműnek elsőbbsége van a szembejövő járművel szemben.

Vagyis ha utóbbit látjuk, akkor hamarabb áthaladhatunk, mint a szemből érkező, míg ha előbbit, akkor meg kell várnunk, míg elhalad a szemből érkező forgalom.

Persze nem ez az egyetlen KRESZ-tábla, aminek értelmezése komoly fejtörést okoz az autósoknak. Korábban itt írtuk le, mi a különbség a megállás és a várakozás között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!