Egyszerű, de hatásos figyelmeztetés: így kelnek át az úton a japán iskolások

Eleve a többségnek gyalog kell iskolába járnia, ez az előírás.

  • HVG HVG
Egyszerű, de hatásos figyelmeztetés: így kelnek át az úton a japán iskolások

Japánban a kisgyerekek nevelésének része az is, hogy az óvodásokat és kisiskolásokat megtanítják arra, hogy az úttestre lépés előtt jól láthatóan emeljék fel az egyik kezüket.

A mozdulat célja nem csupán a figyelemfelkeltés és az az egyszerű indok, hogy az aprócska gyerekek így jobban látszanak, hanem egyértelmű tudatos jelzés a járművezetők felé is: „Át akarok kelni, figyelj rám”.

@fuxscience This Is How Kids Cross the Street in Japan #LearnOnTikTok #unitedstates #factsdaily #facts #japan ♬ original sound – FuxScience

A japán közlekedésbiztonsági hatóságok szerint ez a gyakorlat hozzájárul ahhoz, hogy a szigetországban rendkívül alacsony a gyalogosbalesetek száma. A japán gyakorlatot több nemzetközi közlekedési szervezet is példaértékűnek tartja, és számos országban vezettek be hasonló oktatási programokat az iskolákban.

A felemelt kéz mellett van még egy érdekes gesztus, meghajolnak az átkelés után. És még egy megjegyzés: Japán legtöbb részén az általános iskolás gyerekeknek az 50-es évek közepe óta kötelező gyalog iskolába járniuk, ha az iskola pár kilométeres távolságon belül van a lakhelyüktől, nem a szülők fuvarozzák őket. Ez nem opcionális, hacsak nincs valamilyen egészségügyi problémájuk, ez az előírás.