szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már régóta várták a hazai madarászok a szibériai szürkebegyet, és komoly keresőakció is indult a megfigyelésére, de végül megtalálták a Szentendrei-szigeten.

Új fajjal bővült hazánk madárfajlistája, miután a Szentendrei-szigeten egy szibériai szürkebegyet sikerült megfigyelni – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

A szürkebegyek veréb méretű, elsősorban a talajon és a sűrű aljnövényzetben mozgó madarak. Rejtő mintás tollazatuk és bujkáló életmódjuk miatt meglehetősen nehezen megfigyelhetőek.

Magyar Madártani és Természetvédeli Egyesület

A szibériai szürkebegy elterjedési területének nyugati széle alapvetően Európa és Ázsia határára, az Ural-hegység térségére esik. A faj telelőterülete Közép-Kínától Japánig terjed, de kóborló példányai gyakran előkerülnek Alaszkában és az USA-ban is. Európai előfordulása ritka, 2015-ig csak 32 megfigyelési adata volt, ezek több mint fele Svédországban és Finnországban. Kontinensünk középső és déli országaiban csak néhány alkalommal került elő a XIX. század óta.

Tavaly ősszel azonban Európa északabbi térségeinek 12 országában 212 példányt sikerült megfigyelni, ezért a magyar madarász közösség tagjai is fokozottan figyelték a szürkebegyes élőhelyeket, de egyet se találtak.

Két napja azonban a Facebookon bukkantak fel a madárról Magyarországon készített fotók egy olyan csoportban, ahol kezdő madármegfigyelők osztják meg tapasztalataikat. A megfigyelési hely pontos GPS koordinátáinak ismeretében tegnap hajnalban aztán mintegy hatvan, az ország egész területéről összesereglett madármegfigyelő látott neki az új madárfaj visszakeresésének, és sikerült is megtalálni a szürkebegyet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!